Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Do dějin vstoupil jako nejstarší a nejdéle čekající následník trůnu. Na svůj korunovační den čekal mnoho let. Mnozí tvrdili, že se jej možná ani nedočká. Mýlili se, dnes 6. května proběhne slavnostní korunovace krále Karla III., který po více než 70 letech nahradí na britském trůnu svoji matku a královnu Alžbětu II. Národní Pokladnice pro tuto mimořádnou příležitost připravila medaili, která s úctou symbolizuje předání vlády a nástup nového panovníka.

Kdo je Karel III?

Rodinný portrét královské rodiny

Novým panovníkem Velké Británie se stává král Karel III., kterého česká veřejnost zná jako Charlese, prince z Walesu. Králem se stává ve věku 73 let, kdy na trůn usedá po nejdéle vládnoucí panovnici Alžbětě II., která zemřela 8. září 2022.

Princ Karel (angl. Charles) se narodil jako Karel Filip Artur Jiří 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci. Jeho rodiči byli královna Alžběta II. a princ Filip, vévoda z Edinburghu. Když mu byly čtyři roky, stala se jeho matka královnou, což malému Karlovi určilo i jeho budoucí směrování.

Oproti svým předchůdcům neměl soukromé učitele a navštěvoval školu, čímž se stal prvním následníkem, který byl takto vzděláván. Navštěvoval Hill House v západním Londýně, Cheam Prparatory School v Berkshire a Gordonstoun ve východním Skotsku.

Po maturitě nastoupil na vysokou školu Trinity College v Cambridge, kde nejprve studoval archeologii a antropologii a později přešel na historii. Ve druhém ročníku navštěvoval Aberystwythskou univerzitu, kde se jeden semestr věnoval velšskému jazyku a dějinám. V roce 1970 na univerzitě v Cambridgi získal titul BA (Bachelor of Arts), čímž se stal prvním britským následníkem trůnu s vysokoškolským titulem. Později mu univerzita udělila titul MA (Master of Arts).

Poté, co ukončil studia odešel do armády, kde úspěšně absolvoval výsadkářský výcvik a získal licenci pro pilotování vrtulníku.

Rodinný život

Princ Charles a princezna Diana

Následník trůnu se poprvé oženil 29. července 1981 v katedrále sv. Pavla v Londýně. Jeho vyvolenou se stala lady Diana Spencerová, kterou celý svět zná jako „Princeznu lidských srdcí".

Karel a Diana na svět přivedli dva syny, prince Williama, který se narodil v roce 1982 a prince Harryho, jenž spatřil světlo světa v roce 1984.

Manželství bohužel nebylo šťastné, doprovázela jej řada skandálů a v roce 1996 skončilo rozvodem. Karlova popularita bohužel v porovnání s Dianou nebyla značná. Tento mediální boj byl završen v roce 1997, kdy Diana tragicky zemřela. Až postupem let, díky svým aktivitám a dalo by se říct i synům, se mu opět dostalo uznání lidu.

Jeho druhou manželkou se stala v roce 2005 dlouholetá láska a milenka, Camilla Parker-Bowlesová.

Dlouho očekávaná korunovace

Karel se stal panovníkem Spojeného království a 14 dalších zemí světa hned po smrti své matky v září 2022. Nicméně k oficiální korunovaci dochází až nyní, 6. května 2023 v Londýně.

Asi málo je známá informace, že si princ mohl vybrat své královské jméno, tedy jedno ze svých čtyř. Zvolil si Charlese neboli česky Karla. Nový titul čeká i na další rodinné příslušníky, z nichž jmenujme alespoň jeho choť, která bude nově užívat titul královna manželka.

Průběh korunovace

Slavnostní ceremonie začne tuto sobotu 6.5.2023 v 6:00 hodin britského času, kdy se průvod vydá z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství. Karel se svojí manželkou pojede v luxusním kočáře. Samotná korunovace, Karla i Camilly, pak započne v 11:00 hodin britského času v prostorách opatství. Bohoslužbu povede arcibiskup z Canterbury. Po ní se královský pár opět přesune do Buckinghamského paláce, kde se za doprovodu ostatních členů královské rodiny objeví na balkóně, aby slavnostně zakončil tuto velkolepou událost.

Pamětní medaile věnovaná slavnostní korunovaci k dostání pouze v Národní Pokladnici!

Korunovace krále Karla III. - sada pamětních medailí

My v Národní Pokladnici si uvědomujeme jedinečnost nastalého historického okamžiku, který je zásadní nejen pro britský lid. Princ Karel (ang. Charles) je znám i české veřejnosti a v minulosti naši vlast i několikrát navštívil, aby se zde věnoval ekologii a zakládání památkového fondu.

Pamětní medaile v kvalitě Antique Finish, s průměrem 50 mm na své aversní straně vyobrazuje portrét královny Alžběty II. a následníka trůnu Karla III. Oba portréty jsou rozděleny žezlem a korunou svatého Eduarda. Medaile symbolicky vyjadřuje předání moci. V okruží je zvěčněno královo jméno a datum korunovace. Reversní straně dominuje znak Spojeného království.

Společně s medailí je v rámci setu dodávaná i pamětní medaile Karlovy matky, královny Alžběty II., jež tematicky předchází medaili s Karlem III. a vzdává hold panovníkově matce a její dlouholeté vládě.

Pro více informací o obou medailích navštivte: PAMĚTNÍ MEDAILE KAREL III.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.