Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Knižní příběh, který se dočkal mnoha zpracování se stal hned po Bibli nejčtenější knihou 20. století. Řeč je o Pánovi prstenů. Dílo J. R. R. Tolkienovi přineslo slávu a uznání. Miliony čtenářů na celém světě tak dodnes mohou obdivovat mytický svět, který Tolkien stvořil. Svět, při jehož tvorbě se nechal inspirovat dávnými příběhy a v němž jakožto milovník jazyka vytvořil vlastní řeč. Jeho tvorba se rovněž stala inspirací pro další autory.

Prsten, který vládne všem

Prsten, který vládne všem

Na počátku bylo celkem devatenáct prstenů. Tři z nich byly pro vládce Elfů, sedm pro trpaslíky, devět dostali lidé. Nad nimi však byl ještě jeden, který vládl všem. Byl vytvořen temným pánem Sauronem v zemi Mordoru, v hoře Osudu, pro to, aby mohl ovládnout celou Středozem. Aby prsten mohl být nejmocnější, vložil do něj Sauron část své „duše“. Pak přišla Válka národů, kde proti sobě stál svobodný svět a země Mordoru se svými spojenci. V krvavé válce byl Sauron přemožen a prstenu se zmocnil Isildur, čímž Saurona připravil o velkou část moci a hmotné tělo.

Po Isildurově smrti se prsten „ztratil", zůstal ležet na dně řeky Anduiny, kde ho po mnoha letech našel během rybaření hobit Déagol se svým přítelem Sméagolem. Když Déagol prsten vylovil zmocnila se Sméagola touha prsten vlastnit a svého přítele zabil. Poté byl prsten u Sméagola, kterého postupně měnil jak vnitřně, tak fyzicky. A z dříve oblíbeného člena bohaté hobití rodiny se stal vyvrhel, kterému se začalo říkat Glum.

Po více než 500 letech Glum prsten ztratil a v jeskyni v Mlžných horách jej nalezl hobit Bilbo Pytlík. S ním prsten zůstal dalších 60 let, prsten Bilbovi prodlužoval život a on mu doslova propadl, nosil jej neustále u sebe. Až teprve v den jeho 111. narozenin, po Gandalfově výzvě jej přenechal svému dědici Frodovi. Načež odešel navždy z Kraje.

Gandalf pak Frodovi kladl na srdce, aby prsten uschoval a nikomu o něm neříkal. Měl totiž podezření, že se jedná o Vládnoucí prsten. Svoji domněnku si však potřeboval nejdříve potvrdit. Odešel a léta mezitím plynula. Postupem doby se v Kraji, kde Frodo bydlel, začali objevovat zvědové. Tato skutečnost Gandalfa znepokojovala, a tak se rozhodl podrobit prsten testu. Ten odkryl verše po obvodu prstenu a prokázala, že se jedná o Vládnoucí prsten.

Když byl původ prstenu odhalen, rozhodl se Frodo odcestovat z Kraje. Neodcestoval však sám, spolu s ním se na cestu vydali i jeho přátelé jejichž misí se stalo zničení prstenu v Hoře osudu, jakožto jediném místě, kde mohl být prsten zničen.

Cestou Společenstvo prstenu, jak se skupina reprezentující svobodné národy Středozemě nazývala, zažívalo nejrůznější nástrahy. Když se Společenstvo rozpadlo, putovali k Hoře osudu pouze Frodo se svým nejlepším přítelem Samem. Na jejich pouti je však dohnal Glum, který se chtěl prstenu zmocnit. Hobitům lstivě slíbil, že je dovede do Mordoru, avšak místo toho je přivedl do doupěte pavoučice Oduly, která Froda bodla. Naštěstí však byl pouze paralyzován, a tak mohl se Samem pokračovat na cestě k puklinám Hory osudu. Uvnitř Hory osudu se znovu setkali s Glumem, který Frodovi ukousl prst a zmocnil se tolik chtěného prstenu. Pak se mezi oba nositeli prstenu strhla přetahovaná o prsten, která vyústila v situaci, kdy Glum spadl i s prstenem do bublajícího magmatu. Tím byl osud nejen Gluma, ale hlavně prstenu zpečetěn.

Milášek na pamětní minci

Sada Pán prstenů - oficiální pamětní mince a stříbrná knižní záložka

Sága Pán prstenů se dočkala mnoha zpracování, toho numismatického nevyjímaje. Nyní i vy můžete vlastnit svého "miláška", a to jako oficiální minci zušlechtěnou ryzím stříbrem 999/1000 a parciálně také ryzím zlatem 999/1000.

Minci doplňuje oficiální knižní záložka z ryzího stříbra 999/1000, kde je opět ústředním motivem reversní strany prsten.

Sada numismatů udělá radost nejen milovníkům numismatiky, ale také fanouškům Pána prstenů.

Pro více informací o sadě s motivy z Pána prstenů navštivte: PÁN PRSTENŮ

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.