Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Poštovní známky jsou malá umělecká díla, jež jsou alegoriemi na historické události a souvislosti. Letos 18.12. uplyne přesně 105 let od vydání první československé známky Hradčany, jejímž autorem nebyl nikdo jiný než slavný secesní umělec Alfons Mucha!

„Každý národ má svůj symbol ztělesňující doby minulé i budoucí. Já od dětství viděl jsem a ctil ve vznešených formách chrámu sv. Víta na hradě pražském hmotné vtělení tohoto symbolu. Nemohl jsem proto zvolit jiného námětu pro můj návrh než Hradčany a okolní středověkou architekturu." Tak pravil mistr Alfons Mucha poté, co nově ustanovená poštovní správa zvolila panorama Hradčan za vítězný motiv pro první československou známku.

Poštovní známka Hradčany

Zrod první československé známky

Historický milník - vydání první československé známky se odehrál 18. prosince roku 1918. Bylo to v době plné převratných událostí, kdy vznikala naše republika. Tento moment byl natolik přelomový a zásadní a nesl s sebou tolik potřebných změn, které si mnohdy nedokážeme ani pořádně uvědomit. Vedle vzniku nových bankovek to byla potřeba i nových poštovních známek.

Nově ustanovená poštovní správa tehdy hledala nejvhodnějšího autora, který by se se ctí mohl tohoto významného úkolu zhostit. Nakonec dne 30. října 1918 oslovila mistra Alfonse Muchu. Věc však měla jeden malý háček, drobné umělecké dílo, jež se navždy mělo zapsat do dějin, muselo být vypracováno do čtyřiadvaceti hodin. To byla pro umělce opravdu výzva, nicméně Mucha dokázal předložit porotě hned několik návrhů.

Dnes již víme, že vítězem se nakonec stalo panorama Hradčan, sídlo českých vládců, jenž je od středověku úzce spjato s osudem národa. Na díle, za svatovítským chrámem symbolicky vychází slunce, jakožto symbol světla a naděje, které vychází po noci, kdy národ žil v nesvobodě.

Unikátnost, která se k první československé známce váže je i rychlost s jakou byla vydána. Světlo světa spatřila totiž necelé dva měsíce po vzniku státu.

Věčné zpracování první československé známky

Poštovní známka Hradčany na pamětní medaili z kolekce Československé známky

Poštovní známky byly vždy předmětem zájmů mnoha sběratelů a nejinak je tomu u první československé známky Hradčany.

Národní Pokladnice ctí odkaz tohoto významného uměleckého díla, a proto se rozhodla jej přinést svým zákazníkům ve věčné podobě.

V podobě pamětní medaile, zušlechtěné ryzím zlatem 999/1000 a věrně kolorované. Medaile na svém aversu nese proslulé dílo Hradčany od Alfonse Muchy, datum jejího vydání a nominální hodnotu dobové známky.

Pamětní medaili Hradčany můžete obdivovat v krásné kolekci Československé známky, kde kromě ní naleznete i další zásadní známky našich dějin, jež jsou zvěčněné do podoby pamětních medailí.

Pro více informací o medaili navštivte: Pamětní medaile Hradčany

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.