Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Tak tu opět po roce máme vánoční čas. Advent, jak dobu před Štědrým dnem nazýváme, je časem očekávání a naděje, naplněný bohatými tradicemi. Jednou z takových oblíbených tradic je i zapalování svíce na adventním věnci.

Co nám advent symbolizuje?

Adventní svíčky

Advent znamená „příchod", je obdobím, kdy očekáváme narození Ježíše Krista. Pro první křesťany byl zároveň časem půstu a modliteb. Advent se táhne přes celý prosinec a trvá čtyři neděle do Vánoc.

Adventní věnec

První adventní věnec se objevil v roce 1839 v Německu. Tehdy luteránských duchovní vytvořil na misii pro děti věnec z kola vozíku. Do něj umístil dvacet malých červených svíček a čtyři velké bílé svíčky. Ty červené byly zapalovány ve všední dny a ty bílé pouze v neděli.

Postupem doby se začal tvořit z jehličnanů, jež byly celoročně zelené a měl tak symbolizovat věčný život uprostřed zimy. Věnec je symbolem ročního období a svíčky na něm připomínají, kdo je Ježíš – světlo celého lidstva.

Ve stálezeleném adventním věnci jsou zasazeny čtyři svíčky, přičemž každá z nich má svůj význam.

Jaké jsou svíčky na adventním věnci

Nejčastěji se objevují čtyři svíčky na adventním věnci. Každou neděli se zapaluje jedna z nich. Světlo z nich nám má připomínat Ježíše Krista – světlo, jenž přišlo do našeho temného světa.  Svíčky jsou různě barevné, záleží na tradici. Protestanté na svých adventních věncích upřednostňují červené svíčky, jelikož tato barva je barvou života a lásky. Katolíci zase preferují fialovou barvu, jež symbolizuje obřadnost.

Málo známá věc je, že doprostřed věnce se může umístit ještě pátá svíčka, která se zapaluje na Štědrý den, na oslavu Ježíšova narození. Tato svíce má bílou barvu a představuje světlo a čistotu, nazývá se „Kristova svíčka".

Co znamenají čtyři svíčky na adventním věnci?

První svíčka na adventním věnci se nazývá „Prorokova svíčka" a je fialové barvy, která je znakem vznešenosti, pokání a půstu. Svíčka symbolizuje čekání na příchod Mesiáše.

Druhá svíčka se nazývá „Betlémská svíčka", je rovněž fialová a představuje příchod krále. Dle legendy anděl předpověděl, že se Mesiáš narodí v Betlémě, rodišti krále Davida.

Třetí svíčka je svíčkou radosti a nazývá se „Pastýřská svíčka", je růžová a značí radost. Pověst vypráví o tom, jak andělé pastýřům zvěstovali příchod Ježíše.

Čtvrtá svíčka se nazývá „Andělská svíčka", je fialová a představuje mír, který přišel přinést Ježíš mezi lidi, přivést je k Bohu a k sobě navzájem.

Zapalte první svíčku na adventním věnci u Národní Pokladnice!

Nyní již víte, co jednotlivé svíčky na adventním věnci znamenají. Proto pojďte se s námi naladit na vánoční atmosféru k našemu speciálnímu adventnímu věnci. Zapalte u nás svoji první adventní svíci a očekávejte překvapení!

Svoji svíčku na adventním věnci zapalte zde: Adventní věnec

Adventní věnec - zapalte svíčku a rozbalte adventní slevu
Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.