Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Ve své době patřila pravděpodobně k nejužívanějším nominálům. Bez nadsázky lze říct, že byla první bankovkou v našich peněženkách a mnohdy i tou poslední. S jejím vznikem je spjat i milý příběh, který snad už všichni známe. Desetikoruna československá, známá jako Dívky s šátky či hnědá desetikoruna je dodnes v mnoha domácnostech uchována jako milá připomínka osobních a jedinečných vzpomínek.

Slavná 10 Kčs bankovka je známá jako Dívky s šátky!

Oficiálně byla slavná desetikoruna v platnosti od roku 1961 a setrvala v ní až do roku 1988. Nicméně její příběh se začal odvíjet již o několik let dříve, a to v roce 1958. Tehdy si známá slovenská malířka Mária Medvecká, představitelka slovenského realistického impresionismu, vyhlédla ve své domovině, Tvrdošíně, dvě malá děvčátka, která se měla stát předobrazem pro nově vznikající návrh desetikorunové bankovky.

Malým dívkám, jež byly kamarádkami, bylo v té době devět a deset let. Jmenovaly se Marta Lasmonová a Margita Mešková. Pózování pro ně bylo zprvu hrou a zábavou, která je však po čase přestávala bavit a dívky se spíše viděly při hrách se svými vrstevníky. Aby paní Medvecká udržela jejich pozornost, snažila se je motivovat nejrůznějšími dobrotami či občas i nějakou korunkou.

Celkově se práce na kresbě nakonec protáhla na dlouhé dva roky.

Mária Medvecká jejich obraz vtiskla na aversní stranu bankovky. Dívky na sobě měly šátky. Margita měla šátek na hlavě a znázorňovala tak starou Oravu. Marta, jež byla v pionýrském šátku, zase představovala novou dobu. Zajímavostí, které si málokdo všimne je, že Marta na kresbě v ruce drží štětec, s nímž opyluje květy. Do pozadí malířka umístila budovu továrny.

Pro reversní stranu desetikoruny byla navrhnuta kresba, jež poskytuje pohled na Oravskou přehradu, která byla domovem jak umělkyně, tak obou dívek.

Bankovka nakonec byla v oběhu po dlouhých 27 let. V roce 1988 pomyslně její „žezlo" převzala desetikoruna s podobiznou slovenského básníka Pavola Országha Hviezdoslava. Nicméně bankovka neskončila v tzv. propadlišti dějin a dodnes je v mnoha domácnostech uchována jako vzpomínka.

Slavná 10 Kčs bankovka v 1 kg ryzího stříbra

Slavná desetikoruna se dočkala svého zvěčnění do 1 kg ryzího stříbra!

Národní Pokladnice, jež ve svém portfoliu nabízí krásnou kolekci Zlaté československé bankovky se rozhodla udělat svým zákazníkům radost. A nyní pouze několik z vás má šanci získat stříbrnou repliku slavné bankovky. Replika se pyšní velice nízkou limitací – pouhých 59 ks pro celý svět. Na její výrobu bylo použito ryzí stříbro 999/1000 a ražena byla v nejvyšší kvalitě.

Pro více informací o replice navštivte: Replika slavné 10 Kčs v 1 kg ryzího stříbra

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.