Rok kohouta 2017 - stříbrná mince s pravou perletí

5 uncí ryzího stříbra a pravá perleť navrch

Rok kohouta 2017 - stříbrná mince s pravou perletí

Hodnocení: 5.0

4
 • Mince ražená do ryzího stříbra (999/1000)
 • Z unikátní serie „Mother of Pearl" - vyhledávaná emise sběrateli z celého světa
 • Perleť dodává minci netradiční 3D odlesk
 • Velmi nízká limitace - jen 888 kusů pro celý svět
 • Nejvyšší mincovná kvalita - leštěné razidlo
 • Elegantní kazeta s číslovaným Certifikátem autentičnosti je součástí balení
 • Typ: Jednotlivý produkt
 • Dostupnost: Poslední kusy
Cena: 19 900 Kč

Rok kohouta 2017
stříbrná mince s pravou perletí

Mincovním kovem numizmatu je ryzí stříbro (Ag 999/1000), hmotnost 5 oz (155,5 g) a průměr 65 mm a nominální hodnotou 25 Dolarů. Mince je zpracována v ražbou nejvyšší kvality, pomocí vysoce leštěného razidla s matovaným reliéfem. Díky tomu vyniknou i ty nejmenší detaily.

 • Averz mince zdobí, tak jak je u mincí emitovaných na území Commonwealthu zvykem, portrét britské královny Alžběty II. Po obvodu mince je vyraženo jméno panovnice a také informace o mincovním kovu, nominální hodnotě, zemi emitenta a roku ražby.
  Commonwealth (celým označením Commonwealth of Nations, česky Společenství národů) je volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií. Formální hlavou tohoto společenství je britský panovník, v současnosti tedy Alžběta II.

 • Revers je ve vnitřním okruží mince pokryt pravou perletí načervenalé barvy s vyrytým detailně propracovaným motivem kohouta. V pozadí kohouta je pahorkatá krajina s typickou čínskou architekturou. Ve vnějším okruží mince je vyobrazen nápis Year of the rooster (rok kohouta). V dolní části vnějšího okruží je vyobrazena nominální hodnota mince - 25 dolarů.

Kohout v lunárním kalendáři:

S kohoutem se původně při volbě zvířetníku nepočítalo, protože se jedná o agresivní zvíře. Jelikož ale kohout o toto postavení hodně stál, ptal se koně, jak dosáhl toho, aby byl vybrán. Kůň mu navrhl, aby začal pomáhat lidem, jako ostatní, kteří byli zvoleni. Kohout přemýšlel v čem by jim mohl být prospěšný on a nakonec mu kůň poradil, aby využil svého nádherného hlasu. Kohout si jeho radu vzal k srdci a začal svým kokrháním budit lidi, aby se mohli včas dát do práce. Lidé tuto jeho činnost ocenili a za odměnu císaři navrhhli, aby se stalů součástí kalendáře. A přestojže nebylo původně opeřencům povoleno se soutěže zúčastnit, udělil císař kohoutovi výjimku a vložil mu na hlavu květinu. Při závodu běžel kohout společně se psem, před cílem však vzlétl, aby ho předehnal. A tak získal desáté místo. Od té doby proto psi nemají kohouty rádi a pronásledují je.

Rok Osamělého kohouta začal 28. ledna 2017 a končil 15. února 2018. Osamělý kohout vystřídal ve vládnutí Ohnivou opici a po něm následoval rok, jemuž nyní vládne Pes odcházející do hor.

Cena: 19 900 Kč
Specifikace
Kov:
Ryzí stříbro (999/1000)
Průměr:
65 mm
Hmotnost:
155,5 g
Kvalita:
Proof
Nominální hodnota:
25 Dolarů
Země původu:
Cookovy ostrovy
Rok emise:
2017
Limitace:
888 ks pro celý svět

Lunární kalendář:

Čínský lunární kalendář je pravděpodobně nejstarší měřící soustavou času na světě. Jeho základy jsou staré asi pět tisíc let, prvopočátek se datuje údajně do roku 2637 před Kristem, kdy legendární vládce Chuang-Ti zavedl první zvěrokruh, který znázorňoval velmi přesnou časomíru, odvozenou od pohybu Měsíce (na rozdíl od gregoriánského kalendáře, užívaného v našich zemích, který je odvozen od pohybu Slunce).

Je založen na soustavě 12 zvířat a 5 živlech. Každé ze zvířat vždy vládne jednomu roku a je mu přiřazen určitý živel. Každé z 12 znamení zvěrokruhu (v pořadí Krysa, Buvol, Tygr, Králík (Zajíc), Drak, Had, Kůň, Koza, Opice, Kohout, Pes a Prase) se tak k moci dostane jednou za dvanáct let. Celý cyklus, ve kterém se všechna znamení zvířetníku postupně propojí se všemi živly (Voda, Vzduch, Dřevo, Kov a Oheň), trvá celkem 60 let. Současný cyklus skončí v roce 2044.

O původu a pořadí zvířat v čínském lunárním kalendáři existuje několik legend. Podle jedné určil zvířata v lunárním kalendáři i jejich pořadí moudrý Buddha. Podle jiné legendy rozhodl o výběru zvířat do lunárního kalendáře slavný Nefritový císař.