Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Praha 1. září 2009

Největší zlatá mince na světě je dnes poprvé v historii České republiky k vidění v Praze. Unikátní příležitost ji spatřit mají zájemci z řad široké veřejnosti pouze tento den od 15,00 do 18,00 v Obecním domě, a to zdarma.

Stokilovou zlatou minci přivezla do Prahy Národní Pokladnice, s. r. o., prodejce pamětních mincí a medailí, která výhradně pro Českou republiku vytvořila kolekci medailí s významnými českými osobnostmi. První medaile kolekce je věnována nejvýznamnější postavě našich dějin - Karlu IV. Na dalších medailích budou například první československý prezident T.G. Masaryk, spisovatelka Božena Němcová nebo patron české státnosti Svatý Václav.

Největší zlatou mincí na světě je kanadský Maple Leaf (javorový list). Drží hned několik prvenství mezi všemi mincemi. S průměrem 50 cm, tloušťkou 3 cm a váhou 100 kg je to největší a nejtěžší mince na světě. Má také nejvyšší ryzost a největší nominální hodnotu. Maple Leaf byl vyroben v nominální hodnotě 1 milion kanadských dolarů. V létě roku 2008 činila odhadovaná hodnota mince cca 2 miliony Eur, v současnosti je to téměř 2,5 milionu Eur tj. přibližně 64 milionů korun.

Stokilová zlatá mince přijela do Prahy na speciální pozvání Národní Pokladnice, s. r. o. Národní Pokladnice je součástí Samlerhuset Group jednoho z předních evropských distributorů pamětních mincí a medailí.

V rámci svého evropského turné se mince v Praze zastaví na jediný den a veřejnost ji může spatřit od 15,00 do 18,00 zdarma.

„Jsme velmi rádi, že je Praha součástí evropského turné této unikátní mince. Je to jedinečná příležitost, která se pravděpodobně již nebude opakovat. Všichni zájemci mají neopakovatelnou možnost obdivovat 100 kg toho nejryzejšího zlata v tak krásné podobě,” řekl Martin Katzer, generální ředitel Národní Pokladnice.

Původně měla Kanadská královská mincovna vyrobit pouze jeden kus při příležitosti představení nového designu tradiční kanadské investiční zlaté mince Maple Leaf. Informace o tom, že se chystá výroba takové unikátní mince vzbudila velkou pozornost a objevili se zájemci o její koupi. Místo jednoho kusu jich tedy v roce 2007 bylo vyrobeno celkem pět. Jedna mince zůstala ve vlastnictví Kanadské královské mincovny, čtyři zbývající byly prodány.

Majitelem největší zlaté mince je společnost Jewellers Trade Services Partners 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.