Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Praha 22. srpna 2012

Národní Pokladnice ve spolupráci s největším českým obchodním portálem Aukro.cz pořádá charitativní aukci unikátní zlaté kilové medaile, která je jediným exemplářem na celém světě. Tato medaile byla emitovaná k 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské, události, která změnila české dějiny. Autorem uměleckého návrhu je akademický sochař Vladimír Oppl, mezi jehož nejznámější realizované návrhy patří např. česká dvacetikoruna.  Tento světový unikát je vyražen do 1 kg ryzího zlata 999/1000 a emitentem je přímo Národní Pokladnice.

Dražba bude probíhat formou internetové aukce. Veškerý obnos, který bude vytěžen nad výši vyvolávací ceny, bude věnován Ústavu pro péči o matku a dítě. Vyvolávací cena bude stanovena na základě součtu nákladů spojených s ražbou tohoto unikátu. Národní Pokladnice zároveň garantuje, že bude věnováno minimálně 100 000 Kč. Darovaná částka bude určena na nákup speciálního dýchacího přístroje, který pomáhá dýchat předčasně narozeným dětem na jednotce intenzivní péče.

Zlatá bula sicilská (z lat. Bulla Aurea Siciliæ) zastřešuje celkem tři listiny, které v Basileji pro budoucího císaře Fridricha II. sepsal notář Jindřich z Pairis. 26. září 1212 byla vydána Přemyslu Otakarovi I. jako odměna za podporu, kterou Přemysl poskytl Fridrichovi v boji o říšskou královskou korunu. Název listin je odvozen od pečeti, která je k dokumentu přivěšena. Zlatá bula sicilská garantovala vnitřní nezávislost českého státu a nabízela českým králům nové možnosti aktivní zahraniční politiky. Přispěla tak ke zvýšení prestiže českého království ve střední Evropě i k upevnění pozic jeho panovníků jak mezi evropskými vládci, tak na domácím poli. Originál listiny je uložen ve Státním ústředním archivu v Praze.

Slavnostní odhalení a zahájení aukce první zlaté kilové medaile Národní Pokladnice proběhne 6. září 2012 ve 14:00 hodin na výstavě Sběratel v Praze Letňanech. Aukce potrvá pět dní a bude ukončena ve 14:00 hodin 11. září 2012. Více informací o celém projektu a vstupu do aukce naleznete od příštího týdne na www.zlatabula-aukce.cz

Libor Veselý, ředitel Národní Pokladnice

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.