Nejvýznamnější chrám českých dějin je možné obdivovat na veletrhu Sběratel ve dnech 4.–6. 9. 2014

Praha 11. srpna 2014

Unikátní kilogramová stříbrná medaile byla emitována výhradně Národní Pokladnicí u příležitosti 670. výročí založení katedrály sv. Víta, prvního a nejvýznamnějšího chrámu českých dějin.

Katedrála sv. Víta - pamětní medaile z ryzího stříbraTento numismatický skvost o průměru 100 mm je vyražen z jednoho kilogramu ryzího stříbra a zdoben 24karátovým zlatem. Medaile je ražena v nejvyšší mincovní kvalitě (tzv. proof quality) speciálním leštěným razidlem a díky tomuto způsobu zpracování jsou zřetelně viditelné i ty nejmenší detaily. Pro emisi byla stanovena velmi nízká limitace – pouhých 70 exemplářů pro celý svět. Každý exemplář má individuální číslo na hraně, které ještě více podtrhuje výjimečnost emise a její striktní limitaci.

Avers vyobrazuje gotická okna katedrály z různých dob a fiály vytvořené Petrem Parléřem. Symbolicky tak vystihuje mnohé změny, jimiž katedrála v průběhu několika staletí prošla. Na reversu jsou umělecká vyobrazení výjevů z historie českých zemí.

Autorem návrhu medaile je významný český akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Vladimír Oppl je rovněž autorem české oběžné dvacetikoruny. Za své mince a medaile získal četná ocenění, k nejvýznamnějším patří cena „Nejkrásnější zlatá mince světa“ udělená v roce 1999 za pamětní minci Nové Město pražské.

Nádhernou medaili a její výjimečné a jedinečné zpracování mohou zájemci obdivovat na veletrhu Sběratel v Praze Letňanech ve dnech od 4. do 6. září 2014 na stánku Národní Pokladnice č. 212.

Pro více informací o medaili klikněte zde: www.narodnipokladnice.cz/katedrala1kg