Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Praha 18. května 2016

Díky číslování medaile je každá emise unikátem. Každá pamětní medaile je označena pořadovým číslem ražby a stává se nezaměnitelným exemplářemV den 700. narozenin Karla IV. byly v norské mincovně vyraženy stříbrné pamětní medaile! Národní Pokladnice zveřejnila unikátní video přibližující fascinující proces ražby.

V sobotu 14. 5. 2016 uběhlo neuvěřitelných 700 let od narození Karla IV., nejvýznamnějšího českého panovníka a římského císaře, který se zasloužil o ekonomický, politický i kulturní vzestup českého království. Na počest Otce vlasti vydává Národní Pokladnice emisi 700 stříbrných pamětních medailí.

Karel IV., jedinečný státník s výjimečnými schopnostmi, rozhledem, inteligencí a charakterem ovlivňoval politické a hospodářské dění daleko za našimi tehdejšími hranicemi. Díky své píli, vytrvalosti a moudrosti povznesl České země ze zuboženého stavu, který sám popisuje ve svém autobiografickém díle Vita Caroli, na pomyslný vrchol tehdejšího středověkého světa.

Ražba dne - 700. výročí narození Karla IV. Pamětní medaile z ryzího stříbra 999/1000

„I přesto, že si Karla IV. zdaleka nepřipomínáme sami a jeho kulturní i politický odkaz najdeme v celé Evropě, České země stále představují místo, ke kterému měl císař Karel IV. nejblíže. Naším úkolem je proto jeho odkaz ctít, šířit a připomínat sobě samým i dalším generacím. Právě z tohoto důvodu se Národní Pokladnice rozhodla přispět a uctít památku tohoto velkého panovníka jedinečnou stříbrnou ražbou!“ dodává Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice.

14. 5. 2016 v ranních hodinách, tedy přesně 7 století od chvíle, kdy budoucí český král a císař římský poprvé spatřil světlo světa, se v druhé nejstarší norské mincovně rozběhly razící stroje, aby za jediný den vyrazily 700 stříbrných uncových medailí.

Jedna z prvních stříbrných medailí v ruce samotného autora medaile, pana Vladimíra Oppla

Na ražbu přijel osobně dohlédnout sám autor medaile, známý sochař a medailér Vladimír Oppl společně s Petrou Havelkovou, zkušenou Produkt manažerkou Národní Pokladnice, která proces ražby zdokumentovala a okomentovala, aby jej tak přiblížila široké veřejnosti.

Sběratelská rarita, kterou může vlastnit pouhých 700 sběratelůKaždá pamětní medaile pocházející z emise, která čítá symbolických 700 unikátů, byla ražena do 1 unce (=31,1 g) ryzího stříbra (999/1000) a dosahuje průměru 39 mm. Pro zachování všech detailů precizního návrhu bylo třeba vyvinout lisovací tlak 250 tun a razící zařízení vyrazilo motiv pamětní medaile dvěma údery. Stříbrné medaile jsou raženy v nejvyšší mincovní kvalitě, což znamená, že každý kus je ručně leštěn speciální diamantovou pastou, která je následně opatrně odebírána. Celý proces složité, ale fascinující ražby s komentářem můžete zhlédnout ve videu na našem YouTube kanálu.

 

O Národní Pokladnici

Národní Pokladnice, pobočka skupiny Samlerhuset group, se nesoustředí jen na distribuci pamětních mincí a medailí. Společnost je vyhledávána také klienty se zájmem o obtížně dostupné numismatické unikáty a vydává též vlastní emise. Do její nabídky patří zejména zlaté a stříbrné kolekce medailí i mincí, připomínající slavné osobnosti, události nebo pamětihodnosti historie i současnosti Českého národa. Národní Pokladnice emituje také exkluzivní produkty v nízkých limitacích. Každý rok představí na trhu několik kilogramových medailí z ryzího stříbra či zlata nebo numismaty plátované několika druhy drahých kovů či zušlechtěné drahými kameny. Společnost spolupracuje mimo jiné s numismatickým oddělením Národního muzea, s neziskovou společností Post Bellum – Paměť národa a řadou významných českých institucí, je rovněž oficiálním partnerem České národní banky a je pořadatelem řady numismatických událostí, např. výstavy nejdražší americké mince světa Flowing Hair nebo mince Double Eagle.

Kontakt - Product Manager společnosti Národní Pokladnice
Kateřina Černá
+420 607 035 728
katerina.cerna@samlerhuset.cz

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.