Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

660. výročí korunovace Karla IV. římským císařem z certifikovaného zlataPamětní medaile z férově vytěženého zlata poprvé v České republice!

09. 01. 2017. Praha. Národní Pokladnice, emitent a distributor pamětních mincí a medailí, představila svým zákazníkům poprvé v historii limitovanou sérii zlatých pamětních medailí z certifikovaného zlata. Zlato použité při ražbě ¼ uncových medailí pochází  z malého kolumbijského dolu, který je držitelem certifikace, tedy těží zlato zodpovědně. Certifikace drobných dolů v rozvojových zemích je zárukou toho, že byl drahý kov vytěžen s ohledem na bezpečnost horníků, udržitelnost životního prostředí a s akcentem na sociální rozvoj komunit, pro které je těžba zlata mnohdy jediným zdrojem obživy.

Pojem Fair trade (spravedlivý obchod) není na českém trhu žádnou novinkou. Již několik let si můžeme koupit kávu, banány, textil nebo třeba čokoládu od malých výrobců z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Certifikace přináší těmto výrobcům příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Díky férovým výkupním cenám a sociálním příplatkům, mohou jejich děti chodit do školy, životní prostředí je zachováváno, hlas mužů a žen má stejnou váhu a investice do rozvoje tamních komunit a infastruktur rostou. 

Fairmined gold – zlato, na které můžeme být hrdíCertifikace drobných těžebních společností a zlatých dolů se zaměřuje na stejné cíle. Fairmined (spravedlivá těžba) se snaží povýšit těžbu zlata na aktivní šíření dobra. Nabízí horníkům a jejich rodinám zlepšení kvality svého života. Některé komunity v menších městech a vesnicích jsou na těžbě zlata zcela existenčně závislé. Horníci jsou často nuceni pracovat v nedůstojných podmínkách, které jsou nebezpečné jak pro ně samotné, tak pro jejich příbuzné i přírodu, kterou k životu bezpodmínečně potřebují. Manipulace s toxickou rtutí či jinými chemikáliemi bez ochranného oblečení, dětská práce, nedostatečné ohodnocení, financování mafie a nulová sociální politika, je jen špičkou ledovce.

Více než 130 společností z 20 zemí světa již s certifikovaným zlatem z malých těžebních společností pracuje. Většinu zmíněných čísel reprezentuje zejména šperkařský průmysl. Certifikované zlato vstoupilo do světa numismatiky teprve nedávno.

První pamětní medaili z certifikovaného zlata na světě „Kings No“ představila norská pobočka skupiny Samlerhuset. Medaile byla emitována při příležitosti partnerství skupiny s produkcí historického velkofilmu „Králova volba“.

Národní Pokladnice sesterskou pobočku brzy následovala a před vánočními svátky jako první společnost na českém trhu uvedla unikátní medaile z certifikovaného zlata. Detailně propracovaný motiv od známého medailéra Vladimíra Oppla připomíná 660. výročí korunovace  Karla IV. římským císařem. Medaile byly vyraženy v Norské mincovně, kde jsou každoročně raženy i medaile Nobelovy ceny míru. Mimořádný zájem o zlaté certifikované medaile svědčí o tom, že osud horníků na druhé straně zeměkoule není Čechům lhostejný. Medaile z certifikovaného zlata jsou kromě altruistické roviny zajímavé také kvůli omezené dostupnosti. Až 90% světových dělníků je zaměstnáno v malých těžebních společnostech. Tyto společnosti ovšem vytěží jen 10% z celkové produkce zlata. Těžba zlata v drobných zlatých dolech je mimořádně náročná a z jedné tuny minerálů je průměrně získáno asi 1,2 kg zlata. Na světový trh je tedy ročně uvolněno pouze cca 500 kg tohoto drahého kovu.

 Společnost Samlerhuset intenzivně spolupracuje s Aliancí pro zodpovědnou těžbu (ARM), která je nejen propagátorem certifikace, ale také aktivním iniciátorem a důležitým mezičlánkem při navazování vztahů mezi zlatými doly a řetězcem dodavatelů. Pomáhá malým těžebním společnostem krok za krokem dosáhnout přísných standardů, které celý proces certifikace vyžaduje.

V prosinci roku 2016 navštívili zástupce ARM Kenneth Porter, spolumajitel společnosti Samlerhuset Ole Bjørn Fausa a jeho spolupracovníci dva kolumbijské doly La Llanada a Iquira. Osobně se chtěli přesvědčit o tom, jaký vliv na život členů komunity má využití certifikovaného zlata. Díky férovým výkupním cenám a 30% příplatku (Fairmined standard) za certifikované zlato, který je investován zpět do rozvoje dolů a místních komunit, disponují horníci veškerým vybavením, které jim umožňuje bezpečnou a důstojnou práci. V dolech jsou implementovány modernější technologie, které nezatěžují přírodu. „Fairmined“ standardy zároveň zaručují výrazné zlepšení životní a sociální úrovně. A proto, je certifikované zlato zlatem, na které můžeme být hrdí.

O tom, že se certifikované zlato stává symbolem zodpovědnosti o ohleduplnosti,  vypovídá mimo jiné i jeho užití v nekomerčním sektoru. Mezi nejznámější objekty z certifikovaného zlata pro nekomerční sféru patří medaile Nobelovy ceny míru, Zlatá palma (ocenění udělované na filmovém festivalu v Cannes) nebo Olympijský vavřín, nově zřízená cena udělovaná za úspěchy v oblasti školství, kultury, rozvoje a míru dosažených prostřednictvím sportu.

 

Novinky ze světa odpovědné těžby: www.facebook.com/certifikovanezlato

Více informací o ARM : www.responsiblemines.org

Více informací o certifikovaném zlatě: www.fairmined.org

 

Kontakt pro média- PR Manager společnosti Národní Pokladnice
Mgr. Kateřina Škabradová
+420 607 035 728
katerina.skabradova@samlerhuset.cz

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.