Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V roce 2019 si připomínáme několik významných výročí. Mezi jedno z nich bezpochyby patří naší hymně, písni, která zní historií našeho národa už 185 let. Jak jste z našich emisí jistě vycítili, naší snahou je připomínat právě ty okamžiky, které měly zásadní vliv na formování české kultury, politiky a národní hrdosti. Píseň „Kde domov můj“ tyto premisy perfektně naplňuje. Každý rok vydáváme několik stříbrných 5uncových ražeb a jsme moc rádi, že jedna z nich bude patřit právě národní hymně!

Stříbrná medaile je stejně výjimečná jako příběh naší písně. Pojďme si tedy nejprve připomenout příběh motivu, jež numismat zdobí.

Česká národní hymna - stříbrná 5 oz medaileMožná Vám teď nesedí počty… Jak můžeme slavit 185. rok s národní hymnou, když jsme v roce minulém oslavili teprve století od vzniku samostatnosti.?! Začněme od začátku. V roce 1834 jsme sice byli součástí Rakouska-Uherska, jenže právě vrcholilo národní obrození. Snahou obrozenců bylo vymezení národa od monarchistické společnosti, obroda českého jazyka a pozvednutí národní hrdosti. K těmto účelům sloužily již ověřené prostředky - kulturní počiny. Psaly se knihy, organizovaly se besedy, přednášky, režírovaly se hry a zpívaly písně. A právě v této době se začal psát příběh písně, která je svědkem české cesty už 185. rokem. Píseň „Kde domov můj“ byla uvedena jako hudební vložka v divadelní frašce, „Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka“. Autor hry Josef Kajetán Tyl se však po uvedení hry, žádných bouřlivých ovací nedočkal. Hra byla přijata diváky vlažně, ale…! Píseň „Kde domov můj“ z pera Františka Škroupa se líbila. Líbila se dokonce tak moc, že brzy zlidověla. A zlidověla tak moc, že se v roce 1918 stala oficiální státní hymnou.

Naše hymna je krásná a jedinečná. Její slova blahorodí naši nezaměnitelnou krajinu a v tónech se ukrývají velké emoce miliónů lidí, kteří ji kdy zpívali na kuráž nebo oslavu!

Chtěli jsme, aby všechno to, co píseň reprezentuje, bylo i v naší medaili. Píseň budí velké emoce a stejný pocit získáte, když budete mít medaili v dlaních. Proto má numismat úctyhodných 155 gramů a 65 mm!

A proč je medaile ražena ze stříbra? Protože stříbro je kov cenný, stejně jako naše píseň a v naší historii mělo velký význam. Jen si vzpomeňte na Kutnou Horu, kde se ve 13. století razilo denně 50 kg čistého stříbra.

Motiv zdobí úryvek z originálního rukopisu Františka Škroupa a autorův podpis. Revers vyobrazuje plastickou trikoloru ve tvaru mnohacípé hvězdy v popředí s českým lvem. Návrh obou stran medaile jsme svěřili Vladimíru Opplovi. Naše volba padla na tohoto medailéra nejen proto, že patří mezi nejžádanější umělce vůbec, ale protože Vladimír Oppl zpracovává česká národní témata rád a na výsledku je to vidět!

Stříbrná 5uncová medaile je vyražena jen v počtu 300 exemplářů. Limitaci dokazuje číslování na hraně. Máte-li o medaili zájem a chcete-li mít na hraně Vaše šťastné číslo, neváhejte a zarezervujte si ji hned na tel. čísle 810 100 500.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.