Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V minulém vydání numismatických novinek jsme Vám představili měděnou repliku legendární československé stokoruny. Jistě si vzpomínáte, že památku na staré časy jsme veřejnosti nabídli zdarma. Pokud jste si již svou vzpomínku na nedávnou minulost objednali, tak víte, že měděnou repliku zasíláme v krásných numismatických deskách, které si můžete doplnit i dalšími replikami slavných československých bankovek. Pamětní repliky bankovek jsou vyrobeny z 24karátového zlata a motivy jsou naprosto autentické. 

Ač většinou motivy sady předem neodhalujeme, rozhodli jsme se pro tentokrát udělat výjimku a přiblížit Vám příběh bankovky, jejíž zlatou repliku obdržíte, pokud se rozhodnete numismatický zakladač zkompletovat.

Dívky z oblíbené československé desetikoruny jsou stále nejlepšími přítelkyněmi!

První replikou z celkem 8, které mini sérii tvoří je papírová desetikoruna z roku 1960. Ti z Vás, kteří si za ni kupovali v mládí oběd si určitě vybaví obličeje dvou dívek, které se na Vás z platidla dívaly. Předlohou „bankovkových“ dívek byly reálné postavy -  kamarádky Marta Lasmonová a Margita Mešková. Tváře dvou přítelkyň se v peněženkách Čechoslováků objevovaly až do roku 1988. Zajímavostí je, že dívenky pojí silné přátelství do dnešních dnů. Jak se vlastně tehdy devítiletá děvčátka na bankovce ocitla?

Za nudné pózování cukrovinky a ulití ze školy

Vybrala si je Mária Medvecká, akademická malířka ze Slovenska. Dívky, stejně jako představitelka realistického impresionismu, pobývaly v Tvrdošíně. Malířka nerozlučné kamarádky poprvé oslovila, když si hrály na dvorku, kde měla umělkyně ateliér. Dívky byly pózováním pro „tak velkou věc“ nejprve nadšené. Výtvarnice dívky potřebovala často a někdy je dokonce „unášela“ z vyučování, což se dívkám líbilo. Práce na motivu byla však dlouhá a intenzivní a pro malé holčičky nebylo snadné zůstat nehybně stát. Malířka své modelky proto často hýčkala sladkostmi nebo drobnými korunkami za odměnu. Práce na nové bankovce zabrala výtvarnici téměř 2 roky. Finální podobu motivu schválilo tehdejší ministerstvo financí a v roce 1960 už si mohli rodiče děvčátek „za své děti“ koupit pár piv nebo plnohodnotný oběd v kantýně.

Získejte motiv legendární bankovky v čistém zlatě

Získejte motiv legendární bankovky v čistém zlatě

Motiv desetikorunové bankovky je podobný všem tehdejším socialistickým návrhům. Úkolem vyobrazených kompozic bylo upevnit ideologii a budovatelské snahy. Desetikoruna není výjimkou. Dívka s šátkem v podání Margity znázorňuje starou Oravu a druhé děvče v pionýrském šátku má symbolizovat novou dobu. V pozadí si můžete všimnout továrny. Revers vyobrazuje další technickou stavbu, Oravskou přehradu. I přesto, že bankovka již dnes neplatí, je oblíbeným sběratelským artiklem. Vy můžete její motiv získat ve 24karátovém zlatě. Stačí si objednat měděnou repliku legendární stokoruny zdarma.
 

Repliku stokoruny obdržíte v numismatickém zakladači, který si můžete doplnit osmi zlatými replikami nejoblíbenějších československých bankovek. Se zakladačem obdržíte nabídku s instrukcemi, jak sadu objednat a kolik Vás budou jednotlivé repliky stát. Desetikoruna s Martou a Margitou Vám dorazí jako první, pokud se rozhodnete minikolekci objednat a zkompletovat tak svůj nový numismatický zakladač. 

Měděnou repliku legendární stokoruny, ke které si můžete zlatou repliku desetikoruny následně přikoupit, objednávejte zde. Kolekci nazvanou "Zlaté československé bankovky" pak zde

AKTUALIZACE: 3. března 2020

Limitace 10 000 měděných replik legendární stokoruny, kterou jsme Vám nabízeli ZDARMA (+ 89 Kč za poštovné a balné) byla k 3. 3. 2020 vyčerpána. Pokud jste si svou vzpomínku na staré časy nestihli objednat, nezoufejte! Pro velký zájem jsme pro Vás připravili novou nabídku repliky legendární stokoruny, kterou najdete na www.100kcs.cz. Nebo volejte na 810 100 500.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.