Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Pomalu se blíží Velikonoce. Věděli jste, že i k svátkům jara patří mince? Ano je to skutečně tak. Některé rodiny dodržují jen zdobení vajíček, řádné vyšlehání pomlázkou nebo jalovcem a následné obdarování pilných koledníků. V jiných domácnostech se však tradice s mincemi stále dodržují.

Mince se dříve zapékaly například do mazance. Používaly se většinou stříbrné mince a ten kdo je našel měl získat zdraví a bohatství na celý další rok. Mince sloužily i jako prostředek pro hru nazývanou „sekání“. Když už byli koledníci vajec přejedení, vyzvali jednoho ze svých řad, aby uvařené vejce pozvedl. Ostatní se pak do vajíčka strefovali mincí a vítězem se stal ten, kterému se minci podařilo přeseknout.

Národní Pokladnice se na velikonoční svátky připravila a nabídku rozšířila o dvě hodnotné mince ve tvaru velikonočních vajec. Zda použijete mince pro naplnění zapomenutých tradic, jako výslužku pro koledníky nebo je vystavíte na obdiv necháme samozřejmě na Vás. Mysleli jsme jak na příznivce stříbra, tak na obdivovatele zlata, drahého kovu, který se obzvláště v dnešních dnech těší obrovské popularitě. 

Zlatá mince Fabergé

Zlatá mince se sklání před Carlem Fabergém, nejproslulejším ruským klenotníkem, který se proslavil dokonalými šperky ve tvaru velikonočních vajec. První z jeho výtvorů obdržela manželka ruského cara Alexandra III. Manželé slavili v období Velikonoc výročí zasnoubení, a proto napadlo Fabergého právě vejce. Zlatníkovi slavná vejce jsou vysoce sofistikovanými výtvory. V jejich útrobách se většinou skrývají miniaturní překvapení. Do některých zabudoval figurky či malinké modely, do jiných drahé kameny, hodiny nebo třeba diamanty vykládanou manikúru. Z Fabergého důmyslných šperků se staly absolutní legendy, známé po celém světě. Pár z nich dokonce vlastní i britská královská rodina. Fabergého vajec existuje bohužel jen pár desítek kusů a jejich prodejní ceny šplhají do pár stovek miliónů. V naší nabídce Fabergého originály nenajdete, máme ovšem krásnou minci, raženou z ryzího zlata, která zlatníkovu umu vzdává hold. Na reversu mince najdete motivy, přenesené z originálu vejce s názvem Královská labuť z roku 1906. Zdobné motivy najdete též na reversu mince společně s posledním portrétem královny Alžběty II. Zlatá emise je limitována pouhými 500 exempláři pro celý svět a v naší nabídce jsou nyní poslední kusy.

Chcete-li získat více informací, pokračujte prosím sem.

Stříbrná mince Pysanka

I s další mincí zamíříme na východ, tentokrát na Ukrajinu. Stříbrná mince byla též vyražena ve tvaru vejce. Ozdobena je dle vzoru legendárních ukrajinských kraslic, kterým se říká Pysanky. Zajímavostí je, že na Pysanku se nemaluje, ani nekreslí, nýbrž píše. Odtud pochází také její název (pysaty = psát). Krása Pysanky se hodnotí podle dokonalosti geometrických vzorů. Tyto dokonalé, voskem zdobené kraslice si oblíbily i další východní státy a věhlas si získaly dokonce až v Kanadě. Právě tam najdete osmi metrový monument vystavěný na jejich počest.

Říká se, že Pysanky mají kouzelnou moc a dokážou své majitele ochránit před veškerým zlem, upevňují manželské svazky a podporují zdraví a plodnost. Každý vzor Pysanky vyobrazené na stříbrné minci má svůj symbolický význam.

Přejete si zjistit význam symboliky? Navštivte tuto stránku.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.