Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V minulém roce jsme si připomínali významné národní výročí - 185 let od prvního uvedení české hymny. Krásnou píseň, oslavující naši výjimečnou zem jsme uctili pamětní ražbou, zdobenou motivem slavného českého medailéra Vladimíra Oppla. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti jsme se rozhodli nabídku pamětních medailí obnovit. Nyní můžete svou vzpomínku na národní píseň získat jen za 89 Kč. Poštovné a balné je nyní zdarma. 

Emotivní píseň „Kde domov můj“ už téměř dvě staletí tmelí náš národ. V tísnivých okamžicích nás povzbuzuje a probouzí hrdost v našich srdcích ve chvílích radostných a oslavných.

I když se píseň stala oficiální státní hymnou až v roce 1918, lidé ji začali vnímat jako národní symbol již krátce po jejím prvním uvedení. První verše písně zazněly poprvé v roce 1834 v pražském Stavovském divadle v rámci divadelní frašky „Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka.“ Autorství divadelního představení náleží Josefovi Kajetánu Tylovi. Hudbu napsal František Škroup, tehdejší kapelník hostícího divadla. Píseň by si jistě nenašla takovou oblibu bez dokonalé interpretace. Té se jí však naštěstí dostalo v podání Karla Strakatého, který ve hře ztvárnil slepého houslistu Mareše.

Výtvarného návrhu pamětní medaile nazvané „Národní hymna“ se ujal Vladimír Oppl, jeden z nejrespektovanějších umělců dnešní doby. Tento sochař a medailér je zaslouženě jednou z nejvytěžovanějších osobností z oboru a jeho um můžeme obdivovat na mnoha mincích a medailích. Mezi jeho poslední práce patří návrhy výročních dvacetikorun s portréty Masaryka, Beneše a Rašína, které jsou nyní ve společnosti tolik vyhledávané.

Jeho propracovaný rukopis je jasně čitelný i na pamětní medaili, věnované české hymně. Avers výroční medaile zdobí notový zápis první sloky hymny, podpis Františka Škroupa a rozkvetlá větev, ilustrující úryvek z písně. V dolní části medaile je patrný obrys hory Říp.

Revers výroční ražby vyobrazuje plastickou trikoloru ve tvaru mnohacípé hvězdy v popředí s českým lvem.

Medaile je ražena z mědiniklu a její průměr je 33 mm. K ražbě je možné přiobjednat i zajímavé příslušenství. Numismat si také můžete nechat zušlechtit ryzím zlatem. 

Vaši výroční medaili si můžete objednat na www.hymna-vyroci.cz.

 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.