Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

S hrdostí Vám dnes představujeme novinku z našeho numismatického portfolia. Další ražba, ze série dostupných pamětních medailí, je věnována Národnímu divadlu. Numismat připomíná 140. výročí od prvního otevření nevýznamnějšího kulturního chrámu v našich dějinách. Za kolorovanou pamětní ražbu, zušlechtěnou ryzím zlatem, zaplatíte jen 199 Kč. Poštovné a balné hradíme za Vás.

Národní divadlo

Nešťastný požár vlastenecké nadšení neporazil

Pražské Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881, při příležitosti návštěvy korunního prince Rudolfa. Od slavnostního otevření se v něm odehrálo pouhých 11 představení. Následovala přestávka pro dokončovací práce, uprostřed kterých secesní budovu zachvátily plameny. Divadlo bylo ničivou katastrofou vážně poškozeno. Znovuotevření se Češi dočkali až 18. listopadu roku 1883 za tónů Smetanovy Libuše, opery zkomponované jen pro tento slavnostní okamžik. Divadlo sloužilo milovníkům kultury téměř 100 let. V letech 1977 – 1983 probíhala rekonstrukce při které prošla budova rozsáhlou přestavbou a dostavbou v okolí divadla. Od té doby se na národních divadelních prknech, znamenajících svět, opět odehrávají ty nejlepší umělecké počiny z divadelního a hudebního repertoáru.

Národní divadlo – pamětní ražba zušlechtěná kolorováním a ryzím zlatem

Nová pamětní ražba je unikátní zejména díky zušlechtění 24k zlatem a kolorování, které dodává věrnému vyobrazení Hynaisovy slavné opony autentičnost. Výjev antického chrámu umění, obklopený múzami symbolizuje obětavost a nadšení českého lidu, který se velkou částí zasloužil o znovuotevření divadla, když v roce 1883 i s Ženíškovou původní oponou vyhořelo. Na znovuotevření divadla přispělo mnoho vlastenců. Sbírky se údajně zúčastnila dokonce polovina obyvatel hlavního města. Umělec na své dílo upotřebil 26 kilogramů barev. Přesto, že se jedná o 180 kg vážící malbu na plátně, působí opona dojmem gobelínu.

Revers nové pamětní ražby zdobí vlastenecký nápis „Národ sobě“, heslo dokazující, že lokální kultura pro nás Čechy mnoho znamenala a stále znamená. Pod nápisem je vyobrazen dvouocasý lev. Lev je symbolem síly, odvahy, moci, hrdosti, ušlechtilosti a královského postavení. Tato krásná šelma se jakožto národní symbol poprvé objevuje za vlády Přemysla Otakara ve 13. století. Lev tehdy vystřídal přemyslovskou orlici. Lev se objevuje i v dalších zemích, ten český je ovšem originální svými dvěma ocasy, o jejichž významu historici spekulují dodnes.

Jak ražbu k 140. výročí Národního divadla získat?

Národní divadlo

Pamětní medaili Národní divadlo si můžete pohodlně objednat prostřednictvím online rezervačního systému nebo telefonicky. Každý Čech si může zarezervovat pouze jeden exemplář. Cena mědiniklové ražby, zušlechtěné kolorováním a ryzím zlatem je 199 Kč. Rozměr ražby odpovídá průměru 33 m a váží 15,5 g. Poštovné a balné je zdarma. Jako dárek obdržíte dárkové album, tematickou magnetku a Certifikát autentičnosti. Na objednávku pamětní ražby nejsou vázány žádné další odběry ani závazky. Jedná se o samostatný produkt. Souhlas s použitím Vašich údajů pro marketingové účely je dobrovolný.

Podrobnější informace a přístup na rezervační stránku naleznete zde.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.