Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Nobelovu cenu za mír získali před pár hodinami novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín. Nobelův výbor je ocenil za neúnavný boj za svobodu slova. Ocenění v podobě medaile s portrétem Alfreda Nobela je vyražena z certifikovaného Fairmined zlata v režii Samlerhuset, mateřské společnosti Národní Pokladnice. Medaile společně s diplomem a finanční prémií bude laureátům předána 10. prosince 2021, v den 125. výročí od úmrtí švédského zakladatele ocenění Alfreda Nobela.

"Svoboda projevu a svoboda informací jsou klíčovými předpoklady demokracie a chrání před válkou a konflikty. Držitelé Nobelovy ceny za mír za rok 2021 jsou zástupci všech novinářů, kteří hájí tyto ideály ve světě, kde demokracie a svoboda tisku čelí čím dál nepříznivějším podmínkám," uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení.

Muratov je spoluzakladatelem a šéfredaktorem ruského opozičního listu Novaja gazeta, pro nějž pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská zavražděná v Moskvě v roce 2006. Ressaová v roce 2012 spoluzaložila zpravodajský portál Rappler, který je jedním z mála místních médií kritických ke kontroverznímu filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu. Novináři byli vybráni z 329 kandidátů.

Podle odborníků je udělení Nobelovy ceny míru novinářům, kteří bojují za svobodu slova důležitým krokem při podpoře nezávislé žurnalistiky v době, kdy jsou žurnalisté vystavováni reálným hrozbám ve formě fyzického napadání, zastrašování a kyberšikany.

Oslavu míru a dalších aspektů, které jeho stálost podmiňují, vyjadřuje také původ zlata, z kterého je Nobelova cena vyražena. Zlato nese označení Fairmined. Toto označení lze volně přeložit jako zlato férové, férově vyražené nebo certifikované. Komodita pochází z malých důlních společností třetího světa. Drobné doly jsou certifikovány Aliancí pro zodpovědnou těžbu, která striktně dohlíží na celý těžební proces.  Původ zlata zaručuje, že horníci ze zlatých dolů pracují v bezpečných podmínkách a okolní flora a fauna není v důsledku těžby zatěžována. Důlním společnostem se daří díky certifikaci propojit s celosvětovými distributory, kteří vzácný kov vykupují za férové ceny. V rámci projektu jsou podporováni nejen horníci, ale i jejich rodiny, celé místní komunity a místí ekonomika.

O Alianci pro zodpovědnou těžbu (ARM)

Snahou Organizace ARM (Aliance pro zodpovědnou těžbu), založenou v roce 2004 je postupná transformace drobných těžebních společností v sociálně a environmentálně zodpovědné subjekty. Účelem tohoto projektu je zlepšit kvalitu života horníků, jejich rodin a celých místních komunit. Dnes, díky podpoře společností jako IDB-MIF, Chopard, Samlerhuset a mnoha dalším, profituje z benefitů prodeje Fairmined zlata přes 13 000 lidí z hornických komunit. S ARM aktuálně spolupracuje 332 firem z 30 zemí světa.

O Nobelově ceně Míru

Nobelova cena míru byla založena švédským vynálezcem a průmyslníkem Alfredem Nobelem, kterého zajímala věda, literatura a sociální otázky včetně těch, které se dotýkaly mezinárodního mírového procesu. Medaile Nobelovy ceny míru je již od svého vzniku v roce 1901 ražena v mincovně, dříve vlastněné státem, dnes významným distributorem mincí a medailí - společností Samlerhuset, kterou v České republice reprezentuje společnost Národní Pokladnice.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.