Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Před několika měsíci jsme do naší nabídky zařadili pamětní ražbu „Pravda vítězí“. Medaile za symbolickou cenu byla vydána při příležitosti svátku sv. Václava, ale také na oslavu více než stoletého trvání nezávislosti a svobody československého národa. Pamětní medaile sklidila velký úspěch. Rozhodli jsme se proto, připravit pro zákazníky Národní Pokladnice tentýž motiv v cennějším provedení, a sice zušlechtěný ryzím zlatem. Vlastenecká ražba, vyobrazující sv. Václava a další národní symboly volně navazuje na sérii exkluzivních ražeb, reflektující okamžiky a osobnosti, které formovaly a nadále formují národní identitu. Pamětní medaile „Pravda Vítězí“ zušlechtěná ryzím zlatem je dostupná online za 129 Kč.

Pamětní ražba je kompozicí národních symbolů, které nás Čechy doprovází na cestě dějinami dlouhá staletí. Ve středu aversní části je znázorněn sv. Václav s lipovou ratolestí a datum připomínající vznik samostatného Československa. Okruží lemuje vlastenecké heslo „Pravda vítězí“.

Středu reversní strany vévodí majestátní dvouocasý lev a o do okruží je vyražen název první republiky.

Svatý Václav s lipovou ratolestí

O životě knížete Václava dnes existuje jen mizivé množství důvěryhodných historických pramenů. Lidová slovesnost je však mocná a oslava Václava nakonec vyústila ve svatováclavský kult, který vydržel od poloviny 11. století do dnešních dnů! Medailér ztvárnil patrona českých zemí s lipovou ratolestí, jež třímá v blízkosti srdce. Tento výjev má demonstrovat Václavův blízký vztah k vlastnímu národu, jenž reprezentuje právě lípa. Lípa se stala národním stromem pro svou majestátnost, sílu, rozmanitost, konejšivý stín, který „svým dětem“ poskytuje v parných dnech a také pro silné kořeny, které jsou otisknuty do duše každého z nás.

Heslo „Pravda vítězí“

Heslo „Pravda vítězí“ formálně zdobí náš Velký znak od roku 1920. Moudré motto a někdy spíše zbožné přání než kormidlo historických událostí, lze v naší historii vystopovat o početná staletí zpět. Jedná se apokryf, který se vůbec poprvé objevil v bibli. Heslo si později osvojil Jan Hus, který (boží) pravdu vnímal jako ústřední motiv celé husitské revoluce. Morální rozměr dodal heslu Tomáš Garrigue Masaryk. O emoční náboj bylo heslo rozšířeno za úřadu polistopadového prezidenta Václava Havla, když říkával, že „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

Dvouocasý lev

Heraldická figura lva, neopomenutelná součást malého i velkého státního znaku, se objevuje na erbech českých panovníků už od 13. století. Lev symbolizuje sílu, odvahu a hrdost. O tom, proč má lev dva ocasy se diskutuje dodnes. Jeden výklad tvrdí, že dva ocasy reprezentují Čechy a Moravu, spojené území, kterému tehdy Přemyslovci vládli.

Podle pravidel heraldiky, značí dva lví ocasy samce. V heraldice totiž obecně platí, že pokud je některý nepárový orgán vyobrazen zdvojeně, ukazuje tak na jeho mužské pohlaví.

 „Pravda vítězí“ - ražba zušlechtěná ryzím zlatem jen za 129 Kč

Jeden exemplář ražby „Pravda vítězí“ s bohatou vlasteneckou symbolikou si může objednat každý za příznivou cenu 129 Kč. Pamětní medaile o průměru 30 mm a o hmotnosti 11,9 g je ražena z mědiniklu. Ražba je zušlechtěna (plátována) ryzím zlatem 999/1000. Poštovné a balné je zdarma. Jedná se o samostatný produkt. Na objednávku nejsou vázány žádné další odběry ani platby. Společně s ražbou obdržíte hodnotné dárky v podobě Certifikátu autentičnosti, odznaku ve tvaru českého lva a stylového dárkového numismatického zakladače, který si můžete (ale nemusíte!) doplnit dalšími pamětními ražbami.

Pamětní ražbu „Pravda vítězí“ si můžete objednat prostřednictvím online objednávkového formuláře na www.vznikceskoslovenska.cz.

 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.