Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V Bratislavě se nedávno odehrála velká událost, za 1,9 milionu korun (bez aukční přirážky) se vydražila zelená čtyřkorunová známka s převráceným potiskem Pošta Československá 1919. Známka je jediným známým exemplářem ve své kategorii, což je v široké a tmavě zelené verzi.

Proč jsou známky s přetiskem tak vyhledávané?

Po rozpadu Rakouska-Uherska zůstalo na území Československa značné množství známek v hodnotě sedm a půl milionů korun rakouských a jednoho milionu korun uherských. Místo aby byly známky zničeny, byly opatřeny přetiskem. Přetisk nesl text „POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919".

Knihtiskový přetisk v modré, černé nebo černozelené barvě zhotovila soukromá tiskárna A. Haase v Praze, a to v průběhu roku 1919. Přetisk byl vyhotoven na stroji značky Victoria, který vyrobila drážďanská firma Rockstroh a Schneider.

Filatelisté dodnes rozlišují sedm různých druhů přetisků. Všechny známky byly výplatními známkami a původní nominální hodnoty se automaticky považovaly za nominální hodnoty v československé měně.

Tím, že došlo k tomuto počinu, vznikla řada filatelistických rarit. Na výjimečnosti přetiskům přidává i skutečnost, že vydavatelem nebyl nikdy vydán jejich autorizovaný seznam, kde by byl sdělen jejich náklad, to dodnes zvyšuje možnost nových objevů potištěných hodnot.

Nejdráže vydraženou československou známkou je obdobná verze čtyřkorunové známky s obráceným přetiskem, avšak na žilkovaném papíře. Tato známka se vydražila za rekordních 9 282 000 korun a zapsala se tak do historie jako nejvzácnější československá známka.

Známka s Přetiskem z roku 1919 na unikátní medaili

Pamětní medaile Známka s přetiskem z roku 1919

Příběh známky s přetiskem z počátku vzniku Československa inspiroval ke vzniku unikátní medaile, kterou můžete nalézt pouze v nabídce Národní Pokladnice. Medaile, jež je zušlechtěna ryzím zlatem 999/1000 byla vyražena v jedinečném a tematicky korespondujícím tvaru známky. Na aversní straně medaile je pak vyobrazena velice zdařilá kolorovaná reprodukce Přetisku z roku 1919. Medaile je zároveň součástí kolekce Československé známky, jež vás zavede do světa, kde se snoubí numismatika s filatelií.

Pro více informací o kolekci Československé známky navštivte: ČESKOSLOVENSKÉ ZNÁMKY

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.