Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

300. výročí habsburské panovnice jsme oslavili 13. května 2017! V předchozích článcích jsme si zavzpomínali na její život a měnové reformy. Zajímá Vás, jaké mince se razily za její vlády a které z nich jsou dnes sběratelsky cenné? Pak Vás zveme k přečtení následujících vět posledního článku z trilogie o Marii Terezii nebo rovnou k návštěvě numismatické výstavky, pořádané na oslavu 300. výročí Marie Terezie na Bratislavském hradě! Tam si můžete prohlédnout historické mince na vlastní oči!

Marie Terezie byla panovnice velmi cílevědomá a činná. Za své téměř 40l let vlády toho stihla opravdu hodně. Jen v měnovém systému se událo na desítky reforem a vzniklo více než 300 nových mincí. Abychom Vás nezahltili nekonečným výpisem všech papírových a kovových platidel, dovolili jsme si vybrat pár zajímavých kousků. Všechny historické mince zde popsané pak můžete vidět osobně na numismatické výstavce v Bratislavě, která byla zahájena přesně den po 300. výročí od narození habsburské královny, tedy 14. května 2017!

Vzácné historické mince z 18. století

Vzácný dvojdukát z kremnické mincovny

Za vlády Marie Terezie převládala produkce zlatých mincí. Na rozdíl od předchozího období se zlaté mince razily v dvojí jakosti. Kremnické dukáty s obsahem zlata 99% byly mnohem kvalitnější než exempláře z ostatních mincoven, které produkovaly v jakosti 98,6%. 2-dukát na obrázku patří mezi poměrně vzácné ražby, které se razily pouze v letech 1763-1765. V roce 1765 jich bylo vyraženo jen 25 881 exemplářů. Tyto mince se vyznačují krásným ikonografickým provedením. Na aversu se nachází stojící postava panovnice s vladařskými atributy a na reversu je vyobrazena Madona s dítětem. Vyobrazený exemplář pochází z kremnické mincovny, což dokládá mincovní značka K-B na aversu.

Stříbrný tolar Marie Terezie

Mezi nejvýznamnější velké nominály Marie Terezie patří tolary, které jsou výjimečné i po ikonografické stránce. Popisovaný tolar se razil výlučně v kremnické mincovně už od nástupu Marie Terezie na uherský trůn. Na aversu se nachází poprsí panovnice a na reversu stojící Madona s dítětem. Pod ní byl malý uherský znak, který byl po roce 1748 vyobrazen v krásném zdobném barokním stylu. Zmíněné tolary se razily v letech 1741-1765 v jakosti 87,5% stříbra v minci. Kremnickou mincovnu opustilo celkem přes 8,4 milionu těchto mincí. Autorem návrhů byl významný kremnický rytec Sebastian Anton Donner.

Stříbrný tolar Marie Terezie

 

Zlaté dukáty Marie Terezie a jejího manžela Františka Lotrinského

Oba dukáty patří do specifické skupiny sedmihradských mincí. V roce 1746 se Marie Terezie rozhodla, že polovina drahých kovů se má použít pro ražbu mincí ve prospěch jejího manžela Františka Lotrinského. Drtivá většina jeho zlatých mincí se razila v letech 1746-1765 v dnešním Karlsburgu a Neustadtu (tehdejší Sedmihradsko). Naopak Marie Terezie produkovala v Sedmihradsku dukáty v menší míře než v kremnické mincovně. Na reversní strany všech dukátů Františka byl vyražen dvouhlavý orel s Lotrinsko-toskánským znakem na hrudi. Pro dukáty Marie Terezie byl typický dvouhlavý orel se sedmihradským znakem na hrudi.

Zlaté dukáty Marie Terezie a Františka Lotrinského

 

Zajímají Vás další numismatické perličky? Přijďte se podívat na Bratislavský hrad!

Je pro Vás Bratislava daleko a přesto byste si rádi na tak významné výročí pořídili hmotnou památku? Národní Pokladnice vyrazila pro tuto příležitost překrásnou pamětní medaili! Její jedinečnost tkví nejen v kvalitě ražby, pamětní hodnotě a přísné limitaci… Celá emise byla totiž symbolicky vyražena v jednom jediném dni – 13. 5. 2017- tedy přesně 300 let o narození jedné z nejvlivnějších panovnic naší historie! Medaili, raženou z ryzího stříbra a s vysokým reliéfem si můžete rezervovat na www.razba-dne.cz!

300. výročí narození Marie Terezie v ryzím stříbře

 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.