Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Tento rok si připomínáme z pohledu lokální numismatiky skutečný milník! Před 100 lety byla ustanovena nová měna - československá koruna. Zákon, který umožnil zrod měny nově vzniklého státu, nesl číslo 84 a byl vydán 25. února roku 1919. Název koruna byl převzat z Rakouska-Uherska.

Legendární československá koruna - originál mince zušlechtěný vzácným rhodiem a ryzím zlatemAby byla hospodářská nezávislost Československa vyřešena co možná nejrychleji, prosadil Alois Rašín netradiční řešení. Tehdejší ministr financí nařídil část původních bankovek okolkovat a tím snížil peněžní oběh. Než se do oběhu dostaly skutečné bankovky a mince, používaly se tzv. státovky - tedy provizorní oběživo vydávané státem. Mince se začaly razit až 3 roky po vzniku ČSR. První raženou mincí byl dvacetihaléř. Koruna byla uvolněna do oběhu v roce 1922 a setrvala v něm 31 let. V dnešním příspěvku se ovšem budeme věnovat jiné koruně, minci s vyobrazením dívky, která sází lípu. Právě tato mince je rekordmanem, co se setrvání v oběhu týče. Lidé s ní mohli platit celých 35 let. Toto legendární platidlo je zajímavé především díky příběhu, kterým je opředen jeho vznik.

Víme, kdo je žena na minci!

Identitu ženy, jež se stala předlohou pro dívku, sázející lípu na 1 Kčs odhalili reportéři ČT teprve před několika lety. Dívkou na minci je Bedřiška Synková. Novináři ji objevili až ve Švýcarsku, kde dnes paní Synková žije.

A jak se tehdy devatenáctiletá dívka na minci dostala?

Bedřiška vedla jako mladé děvče skautský oddíl. Její činnost se příčila tehdejšímu režimu. Komunisté dívce tehdy nařídili aktivity přerušit. Ona i přes zákaz pokračovala a zakrátko poté byla odsouzena na 10 let za vlastizradu a uvězněna. Bedřiščina nešťastná maminka vyprávěla otřesný příběh své dcery v umělecké škole, kde pracovala. Její vyprávění si vyslechla i další zaměstnankyně školy, sochařka Marie Uchytilová, která k tehdejšímu režimu cítila stejné opovržení, a proto zosnovala pomstu. Přihlásila se do soutěže o návrh nové koruny a dle fotografie odsouzené Bedřišky zpracovala podobu dívky, sázející lípu. Návrh sochařky napoprvé vybrán nebyl, ovšem tehdejšímu ministru financí se natolik líbil, že ho i přes nevoli poroty nakonec prosadil.

Legendární československá koruna - originál mince zušlechtěný vzácným rhodiem a ryzím zlatemProtirežimní poselství československé koruny odhaleno

Přes 35 let tak Čechoslováci ve svých kapsách a peněženkách nosili symbol pomyslného pomníku dívky, která se vzepřela režimu.

Nyní si můžete legendární korunu pořídit i Vy! Abychom vyjádřili úctu odvážné sochařce, která zemřela jen jeden jediný den před sametovou revolucí, nechali jsme originál mince zušlechtit vzácným rhodiem a ryzím zlatem.

Svůj exemplář si můžete objednat zde.

 

 

 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.