Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Poslední dobou se hodně mluví o alternativních investicích. Oprávněně. Tato forma ukládání prostředků je na strmém vzestupu a získává si oblibu u stále širší skupiny populace. Mezi takové investice patří i numismatika. V dnešním příspěvku si povíme, proč se veřejnost uchyluje k tomuto způsobu investic právě teď. Řekneme si, jaké mince jsou dnes žádané a jaké proměnné hrají roli při ohodnocování numismatických sbírek.

Proč je zájem o mince a medaile právě teď?

Zájem o hromadění mincí se objevil prakticky hned po tom, co se začala užívat první platidla, tedy v 7. století před naším letopočtem. První skutečné sbírky v dnešním slova smyslu však vznikly mnohem později, v období renesance. Sběratelství bylo tehdy oproti dnešku devízou smetánky. Ve 20. století můžeme hovořit o prvním numismatickém „boomu“. Vznikalo mnoho odborných publikací, byla definována metodika, stanoveny vědecké cíle. V roce 1918, kdy se Československo osamostatnilo, přišlo také o velkou část tehdejší šlechty. A právě ve vitrínách šlechtických sídel byla soustředěna významná část numismatických pokladů. Chvíli trvalo, než se sbírky mincí a medailí shromáždily zpět na našem území a než se ekonomika stabilizovala.

Další vlna zájmu o ukládání prostředků do numismatů se zdvihla v 50. letech. Lidé, kteří si byli schopni vydělat něco málo navíc, chtěli investovat. Prodej režim nedovaloval, tak se měnilo a o mince a medaile byl zájem. Numismatická vášeň paradoxně utichla s nástupem demokracie v roce 1989. Trh se uvolnil a všichni chtěli produkty ze západu, spotřební zboží, které tady desítky let chybělo. Dnes máme dostatek všeho, ekonomická situace je stabilizovaná a po mincích roste hlad. Důkazem jsou statistiky z minulého roku. Obrat v českých aukcích činil v roce 2018 neuvěřitelných 465 miliónů, což je o 13% více než v roce předchozím. Na Slovensku je situace obdobná. Podle údajů J&T Banky dosáhly investice do mincí za posledních 50 let výsledků porovnatelným s indexem S&P 500. Jinými slovy se investice do numismatů zhodnotily o 10% ročně, což je vynikající výsledek!

Základním hybatelem trhu a cen je poptávka!

Zřejmě nejžádanějšími mincemi u nás jsou momentálně svatováclavské dukáty. V roce 2017 se zlatý desetidukát prodal za 18 miliónů korun! Spoluzakladatel jednoho známého českého aukčního domu nedávno v jednom rozhovoru zmínil, že dnes by se dle jeho názoru prodal až o 30% dráž! Na aukcích se dle slov téhož odborníka velmi dobře prodávají také tolary, rodové či portrétní mince ze stříbra a zlaté historické mince.

Vliv na hodnotu má také sběratelská obliba, historický kontext a nečekané události.

Jako příklad uveďme příběh amerického dolaru Flowing hair Liberty z roku 1794, který se v roce 2013 vydražil za více než 10 miliónů dolarů. V 18. století byla totiž mincovní technologie mizerná. Emise byla uvolněna ve velmi nízkém nákladu a většina mincí se zlomila nebo rozpadla v prach. Těch co zbylo, bychom se dopočítali na prstech jedné ruky a jedna z tohoto zbytku se nedávno stala nejdražší prodanou mincí světa! A teď zkuste odhadnout, co se s tou kterou mincí či medailí stane a jaký to bude mít vliv na cenu?!

Jeden z aspektů, který zvyšuje hodnotu mincí či bankovek je chyba - přesněji odchylka, která se nedopatřením objevila v tisku či ražbě. Nikdo není neomylný a chyboražby nejsou ničím výjimečným, ale ve většině případů se tyto emise nedostanou do oběhu. Pokud se tak stane a vy na chyboražbu narazíte ve vaší peněžence, rozhodně se jí nezbavujte!

Hodnotu mincí tvoří samozřejmě také motiv a jméno výtvarníka či umělce, který je pod návrhem podepsán. V nedávné minulosti jsme se mohli setkat například s bankovkami od samotného Alfonse Muchy, Maxe Švabinského nebo Oldřicha Kulhánka. I dnes jsou v českém mincovnictví jména, která mají nakročeno na to, stát se legendou. Zmiňme například Vladimíra Oppla, autora české oběžné dvacetikoruny nebo nových dvacetikorun k 100. výročí vzniku ČSR.

Stáří prim nehraje! Důležitá je limitace a dostupnost

Je to skutečně tak. Doma můžete najít minci starou 1500 let. Pokud se z ražené emise dochovalo velké množství, nezbohatnete. Naopak se můžete setkat s 80 let starou ražbou, která se na trhu vyskytuje jen vzácně. Právě taková mince Vám může zajistit klidné stáří.

Důležitým faktorem je zachovalost numismatů, proto Vám doporučujeme vyhledávat ražby v nejvyšší mincovní kvalitě.

Drahý kov je jistota

Stříbrná mince Maple LeafZ výše uvedeného vyplívá, že odhadnout růst ceny, je mnohdy na věštbu z křišťálové koule. Dobrá zpráva je, že existují investice, kterými nemůžete nic zkazit. Nechcete-li riskovat, vsaďte si na tzv. „bullion coins“. Jedná se o zlaté či stříbrné mince, jejichž ryzost neklesá pod 900/1000. Hodnota bullion coins se odvíjí od aktuální spotové ceny drahého kovu. Rozdílu mezi spotovou cenou zlata a prodejní cenou se říká premium a u bullion mincí se tak označuje hodnota, jež zahrnuje pokrytí nákladů na ražbu mince včetně odměny výrobce a obchodníka. Za všechny bullion coins můžeme zmínit Maple leaf, mimořádně úspěšnou ražbu z 1 unce ryzího stříbra, která v posledních letech láme prodejní rekordy. Například v roce 2016 se této mince prodalo 40 miliónů! Chcete-li něco speciálnějšího, doporučujeme pořídit si stříbrný Maple leaf s mincovní značkou f15. Mincovní značka označuje limitaci ražby max. 15 000 kusů.

Přejeme Vám šťastnou ruku při kompletaci Vašich sbírek!

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.