Poslední dobou se hodně mluví o alternativních investicích. Oprávněně. Tato forma ukládání prostředků je na strmém vzestupu a získává si oblibu u stále širší skupiny populace. Mezi takové investice patří i numismatika. V dnešním příspěvku si povíme, proč se veřejnost uchyluje k tomuto způsobu investic právě teď. Řekneme si, jaké mince jsou dnes žádané a jaké proměnné hrají roli při ohodnocování numismatických sbírek.

Proč je zájem o mince a medaile právě teď?

Zájem o hromadění mincí se objevil prakticky hned po tom, co se začala užívat první platidla, tedy v 7. století před naším letopočtem. První skutečné sbírky v dnešním slova smyslu však vznikly mnohem později, v období renesance. Sběratelství bylo tehdy oproti dnešku devízou smetánky. Ve 20. století můžeme hovořit o prvním numismatickém „boomu“. Vznikalo mnoho odborných publikací, byla definována metodika, stanoveny vědecké cíle. V roce 1918, kdy se Československo osamostatnilo, přišlo také o velkou část tehdejší šlechty. A právě ve vitrínách šlechtických sídel byla soustředěna významná část numismatických pokladů. Chvíli trvalo, než se sbírky mincí a medailí shromáždily zpět na našem území a než se ekonomika stabilizovala.

Další vlna zájmu o ukládání prostředků do numismatů se zdvihla v 50. letech. Lidé, kteří si byli schopni vydělat něco málo navíc, chtěli investovat. Prodej režim nedovaloval, tak se měnilo a o mince a medaile byl zájem. Numismatická vášeň paradoxně utichla s nástupem demokracie v roce 1989. Trh se uvolnil a všichni chtěli produkty ze západu, spotřební zboží, které tady desítky let chybělo. Dnes máme dostatek všeho, ekonomická situace je stabilizovaná a po mincích roste hlad. Důkazem jsou statistiky z minulého roku. Obrat v českých aukcích činil v roce 2018 neuvěřitelných 465 miliónů, což je o 13% více než v roce předchozím. Na Slovensku je situace obdobná. Podle údajů J&T Banky dosáhly investice do mincí za posledních 50 let výsledků porovnatelným s indexem S&P 500. Jinými slovy se investice do numismatů zhodnotily o 10% ročně, což je vynikající výsledek!

Základním hybatelem trhu a cen je poptávka!

Zřejmě nejžádanějšími mincemi u nás jsou momentálně svatováclavské dukáty. V roce 2017 se zlatý desetidukát prodal za 18 miliónů korun! Spoluzakladatel jednoho známého českého aukčního domu nedávno v jednom rozhovoru zmínil, že dnes by se dle jeho názoru prodal až o 30% dráž! Na aukcích se dle slov téhož odborníka velmi dobře prodávají také tolary, rodové či portrétní mince ze stříbra a zlaté historické mince.

Vliv na hodnotu má také sběratelská obliba, historický kontext a nečekané události.

Jako příklad uveďme příběh amerického dolaru Flowing hair Liberty z roku 1794, který se v roce 2013 vydražil za více než 10 miliónů dolarů. V 18. století byla totiž mincovní technologie mizerná. Emise byla uvolněna ve velmi nízkém nákladu a většina mincí se zlomila nebo rozpadla v prach. Těch co zbylo, bychom se dopočítali na prstech jedné ruky a jedna z tohoto zbytku se nedávno stala nejdražší prodanou mincí světa! A teď zkuste odhadnout, co se s tou kterou mincí či medailí stane a jaký to bude mít vliv na cenu?!

Jeden z aspektů, který zvyšuje hodnotu mincí či bankovek je chyba - přesněji odchylka, která se nedopatřením objevila v tisku či ražbě. Nikdo není neomylný a chyboražby nejsou ničím výjimečným, ale ve většině případů se tyto emise nedostanou do oběhu. Pokud se tak stane a vy na chyboražbu narazíte ve vaší peněžence, rozhodně se jí nezbavujte!

Hodnotu mincí tvoří samozřejmě také motiv a jméno výtvarníka či umělce, který je pod návrhem podepsán. V nedávné minulosti jsme se mohli setkat například s bankovkami od samotného Alfonse Muchy, Maxe Švabinského nebo Oldřicha Kulhánka. I dnes jsou v českém mincovnictví jména, která mají nakročeno na to, stát se legendou. Zmiňme například Vladimíra Oppla, autora české oběžné dvacetikoruny nebo nových dvacetikorun k 100. výročí vzniku ČSR.

Stáří prim nehraje! Důležitá je limitace a dostupnost

Je to skutečně tak. Doma můžete najít minci starou 1500 let. Pokud se z ražené emise dochovalo velké množství, nezbohatnete. Naopak se můžete setkat s 80 let starou ražbou, která se na trhu vyskytuje jen vzácně. Právě taková mince Vám může zajistit klidné stáří.

Důležitým faktorem je zachovalost numismatů, proto Vám doporučujeme vyhledávat ražby v nejvyšší mincovní kvalitě.

Drahý kov je jistota

Stříbrná mince Maple LeafZ výše uvedeného vyplívá, že odhadnout růst ceny, je mnohdy na věštbu z křišťálové koule. Dobrá zpráva je, že existují investice, kterými nemůžete nic zkazit. Nechcete-li riskovat, vsaďte si na tzv. „bullion coins“. Jedná se o zlaté či stříbrné mince, jejichž ryzost neklesá pod 900/1000. Hodnota bullion coins se odvíjí od aktuální spotové ceny drahého kovu. Rozdílu mezi spotovou cenou zlata a prodejní cenou se říká premium a u bullion mincí se tak označuje hodnota, jež zahrnuje pokrytí nákladů na ražbu mince včetně odměny výrobce a obchodníka. Za všechny bullion coins můžeme zmínit Maple leaf, mimořádně úspěšnou ražbu z 1 unce ryzího stříbra, která v posledních letech láme prodejní rekordy. Například v roce 2016 se této mince prodalo 40 miliónů! Chcete-li něco speciálnějšího, doporučujeme pořídit si stříbrný Maple leaf s mincovní značkou f15. Mincovní značka označuje limitaci ražby max. 15 000 kusů.

Přejeme Vám šťastnou ruku při kompletaci Vašich sbírek!