Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

I závěrečný článek je věnován zlatu, respektive zlatým osobnostem na zlatých medailích. V předchozím textu jsme se zaměřili na zlatou zahraniční minci. Nyní je čas vrátit se do domoviny a připomenout si osobnosti, které vykonaly pro náš národ mnoho dobrého.

Kolekce, kterou Vám dnes představíme je jedinečná. Obsahuje deset pamětních ražeb z 14 karátového zlata. Dvougramové medaile jsou raženy v nevyšší mincovní kvalitě a každá z nich originálním způsobem vyobrazuje ty nejvýznamnější velikány z naší historie. Kolekce je dostupná jen v naší nabídce a její limitace je přísně omezena na pouhých 2 500 sbírek.

Společný revers ovládl český lev – symbol síly, odvahy a ušlechtilosti

Kolekce Zlaté osobnosti českého národa - společný revers

Pamětní ražby symbolicky pojí společný revers, na kterém medailér vyobrazil českého dvouocasého lva. Lev je symbolem síly, odvahy, moci, hrdosti, ušlechtilosti a královského postavení. Není tedy náhodou, že právě tato heraldická figura zdobí královské erby už od středověku. Lev se jakožto národní symbol poprvé objevuje za vlády Přemysla Otakara ve 13. století. Lev tehdy vystřídal přemyslovskou orlici. Tato důstojná šelma se objevuje i v dalších zemích. Český lev je ovšem originální svými dvěma ocasy, o jejichž významu historici spekulují dodnes. O přijetí lva za královský symbol existuje hned několik legend i věrohodnějších vysvětlení.

Neoblíbenější legendou je pravděpodobně příběh o Bruncvíkovi. Legenda vypráví o statečném knížeti, který putoval se svou družinou po světě. Jednoho dne spatřil kníže bezeradnou šelmu, bojující s drakem. Bruncvík neváhal a divokou kočku ze spárů draka zachránil. Lev se z vděku k družině přidal a stál knížeti po boku ve všech obtížných bitvách. Po návratu domů pak nechal Bruncvík svého věrného zvířecího přítele vymalovat do svého erbu a na městské brány.

Dalimilova kronika vysvětluje přítomnost lva v královské heraldice trochu odlišně. Lva údajně získal český kníže Vladislav II. od Fridricha Barbarossy za pomoc při dobývání Milána. Druhý ocas si lev prý zasloužil za vojenskou pomoc Ottovi IV., kterou mu poskytl Přemysl Otakar I. Jiné zdroje se přiklání k tomu, že dva lví ocasy symbolizovaly dva silné vládce, Václava I. a jeho syna Přemysla Otakara II.

Ať je to, jak chce, lev se jako český symbol udržel dodnes. V jistých obměnách jej používali Jagellonci, Habsburkové a další významné šlechtické rody, vládnoucí na našem území. Český lev je ostatně středobodem i našich dnešních státních znaků.

Desítka zlatých osobností v jedné sbírce

Kolekce Zlaté osobnosti českého národa

Postav, které by si zasloužily uvedení do „zlaté síně slávy“ je bezesporu nespočet. My jsme pro Vás vybrali deset osobností z různých historických etap i okruhů působnosti, které si podle nás zlatou úctu zaslouží.

Kolekci otevírá Karel IV., všestranný panovník, který z Koruny České udělal evropské centrum. Díky jeho politické obratnosti, šarmu a diplomatickým schopnostem dnes máme Nové město pražské, univerzitu světové úrovně nebo třeba Karlův most. Druhá medaile vyobrazuje Tomáše Garrigue Masaryka – prvního prezidenta samostatného Československa, který se velkou měrou podílel na získání svobody. Třetí ražba patří Sv. Václavovi - patronovi českých zemí a morálnímu vzoru, který se neúnavně staral o chudé a nemocné, ale také o šíření a popularizaci křesťanské víry. Kde by byl náš vzdělávací systém bez Jana Amose Komenského? Pokrokové reformy geniálního „Učitele národů“ připomíná čtvrtá zlatá medaile. Přemysl Otakar II. si právem vysloužil přízvisko „železný“ a „zlatý“. Byl nejmocnějším středoevropským panovníkem své doby a za jeho vlády se naše území rozléhalo až k břehům Jaderského moře. Šestá medaile je mnohou v řadě Emilu Zátopkovi, skromnému člověku a nezapomenutelnému sportovci, který získal kromě čtyř olympijských medailí také titul nejlepšího sportovce světa a nejlepšího atleta 20. století. Sedmička patří Mistru Janu Husovi, muži, který svůj život vyměnil za pravdu. Díky vzdělanému teologovi a významnému církevnímu reformátorovi započalo husitské hnutí a tolik potřebná reforma tehdejší církve. Osmá medaile vyobrazuje Jana Wericha, nekonečnou studnici inspirace. Filosofující klaun, noblesní komik, originální herec a autor moderních pohádek, bez kterých by nebylo dětství tím pravým dobrodružstvím. Předposlední ražbu zdobí portrét Antonína Dvořáka, světoznámého skladatele, který dal vzniknout 11 operám a dalším instrumentálním dílům, díky kterým česká hudba dobyla svět. Desátá zlatá medaile vyobrazuje Václava Havla – dramatika, režiséra, politického vězně a především prezidenta, který neúnavně bojoval za svobodu a věřil, že pravda a láska vždycky zvítězí.

Všech deset mimořádných osobností naleznete ve sbírce Zlaté osobnosti českého národa. Více informací o kolekci naleznete zde.

Zlaté osobnosti novodobé historie

Chcete-li si uchovat vzpomínku na klíčové osobnosti, jež stály u zrodu Československa, jehož 100. výročí vzniku jsme nedávno oslavili, nabízíme Vám samostatné zlaté medaile, věnované Tomáši Garrigue Masarykovi, Edvardu Benešovi a Aloisovi Rašínovi.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.