Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Hoďte si mincí!

Mince jsou spojovány s osudem a štěstím od pradávna. Každý z nás jistě zná termín „hodit si mincí“. Je to právě tato (více než 2 500 let) stará praktika, co z mincí udělala soudce pro řešení situací, kdy si nevíme rady. Našim předkům praktika „házení mincí“ pravděpodobně usnadnila život natolik, že začali některé mince považovat za symbol štěstí. Mincí pro štěstí je mnoho a jejich majitelé k nim většinou chovají zvláštní vztah, někdy až posvátnou úctu. Své mincovní talismany nosí stále při sobě a věří, že jejich přítomnost jim zajistí přetrvávající štěstěnu.

Mince do kolébky, individuální symbolika a ročníky Vašeho narození

Princezna - stříbrná mince do kolébky

Jak již jsme v úvodu naznačili, mincí, které jsou považovány za suvenýry pro štěstí, může být nespočet. Pro někoho může mít význam první penízek, který dostal od rodičů na zmrzlinu nebo dokonce mince do kolébky. Někteří přikládají zvláštní moc mincím či medailím, vydaným v roce jejich narození, maturity, svatby nebo jiných životních událostí.

Příležitost získat minci s datem narození nabízejí například americké dolary. Dolary jsou ve Spojených státech vydávány již od 18. století. Mincovní emisi, která bude odpovídat Vašemu datu narození nebo ročníku Vaší prababičky tak zaručeně najdete. Americké dolary jsou navíc krásné velké mince a v jejich motivech naleznete hlubokou symboliku, která pro Vás či případné obdarované může skrývat zvláštní osobní význam.

Stříbrná Mince štěstí s vyobrazením Archanděla Michaela

Andělské mince

Další kapitolou oblíbených mincí pro štěstí jsou tzv. „andělské mince“. Již z názvu je zřejmé, že jde o numismaty s vyobrazením andělů - božích poslů, jejichž úkolem je ochrana a dohled nad svými svěřenci. Jednou z nejžádanějších mincí z této kategorie je stříbrná ukrajinská mince s vyobrazením Archanděla Michaela. Nejznámější z božích poslů představuje jednu z nejsilnějších a nejrespektovanějších osobností v mnoha náboženských učeních. Jako anděl, který vedl armádu Boha proti Satanovi, je nejproslulejší jako válečník. A právě v této podobě je vyobrazen na reversu naší mince. Sběratele, kteří se kromě symboliky zaměřují i na ryzost kovu a kvalitu ražby, jistě potěší i fakt, že mince je ražena ze stříbra 999/1000 v kvalitě Proof a navíc se značkou f15, která odkazuje k extrémně nízké emisní limitaci.


Čínské mince štěstí (Feng shui)

Lunární Rok psa na stříbrné minci

Mince štěstí mají dlouhou tradici také v Asii. První platidla tohoto druhu se vyráběla už v letech 453 až 221 před naším letopočtem. Původním účelem mincí bylo reprezentovat císařskou autoritu a její dopad na společenství, které panovník ovládal. Jedna strana tradiční čínské mince štěstí reprezentuje ženský princip, druhá mužský. Zemi symbolizuje čtverec, zatímco kruh představuje nebe. Právě nastolením rovnováhy mezi zemí a nebem mělo zajistit lidem blahobyt, mír a úrodu. Číňané se zkrátka domnívají, že jsou-li protichůdné energie jin a jang v harmonické rovnováze, bude v rovnováze vše, co člověka obklopuje včetně jeho vnitřního světa. Zvykem je navazovat Feng shui mince na červenou stužku z hedvábí. Červená barva totiž symbolizuje štěstí a prosperitu. Na stužku jsou mince vázány v počtu tří, pěti, sedmi, nebo devíti kusů. Tři čínské mince mají zajistit štěstí pro lid, zemi a nebesa. Pět svázaných mincí chrání své majitele před nebezpečím a přináší jim harmonii díky síle pěti prvků Feng-šuej (kov, dřevo, voda, oheň a země). Mince se zavěšují nad vchody do příbytků či obchodů nebo jsou předávány v červených obálkách novomanželům či příbuzným během oslav čínského nového roku.

Oslavám nového roku vždy dominuje zvíře z čínského lunárního kalendáře, na jehož počest jsou též vydávány mince štěstí, o které je každoročně obrovský zájem nejen v Asii.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.