Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V říjnovém vydání jsme Vám představili fascinující motiv Krugerrand, který zdobí avers úvodní mince z nové kolekce Nejvyhledávanější zlaté mince světa. Dnes se zaměříme na další slavný motiv – bohyni svobody. Tradice vyobrazení jedné z největších lidských hodnot se ze starověku rozšířila postupně do celého světa. Není proto divu, že jedna z nejslavnějších amerických zlatých mincí vyobrazuje právě kráčející bohyni svobody. Pro krásný design a silnou symboliku jsme tento krásný motiv zařadili i do nové zlaté kolekce z naší nabídky.

Svoboda pro otroky, svoboda pro všechny…

Bohyně svobody na historické minci

Personifikovaný motiv svobody se na mincích začal objevovat už ve starověkém Římě. Libertas - bohyně svobody zdobila obvykle rub antických mincí. Byla vyobrazována jako stojící figura držící tzv. pileus, mužskou pokrývku hlavy z plsti, která symbolizovala udělení svobody bývalým otrokům. Ve druhé ruce třímala hůl, jež bývala součástí osvobozujícího rituálu. Akt osvobození byl vykonáván za účasti původního majitele nevolníka, samotného otroka a úředníka, který ho formálně označil za svobodnou bytost. Úředník položil na otrokovu hlavu hůl, zatímco jeho původní pán pronášel důvody pro zamýšlené osvobození. Následoval formální projev, během kterého byl otrok pod holí fyzicky pootočen a prohlášen za svodnou bytost (vindicavit in libertatem).

Tradice vyobrazování bohyně Liberty v USA

Starověká bohyně Libertas se stala inspirací pro mnohé mince, následně též bankovky po celém světě. Mimořádné pozornosti se dočkala ve Spojených státech amerických. Bohyně Liberty zdobí například Liberty dolar, Walking Liberty půl dolar, Morgan dolar, Silver Eagle dolar, Double Eagle, Gold Eagle a další mince. Bohyně se na mincích dočkala mnohých zpracování. Na některých numismatech je vidět pouze její portrét nebo busta, jiná platidla vyobrazují celou figuru z různých pohledů.

Americký zlatý orel aneb sběratelský evergreen

Jednou z nejslavnějších mincí nesoucí moderní vyobrazení bohyně Liberty je americký zlatý orel (American Gold Eagle). Jedná se o oficiální minci vydávanou v USA. První emise spatřila světlo světa v roce 1986. Vláda USA nabízí tyto mince v nominálních hodnotách 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz a 1 oz. Hmotnost zlata je uváděna vždy v trojských uncích.

Americký zlatý orel je typickým příkladem tzv. bullion mince. Jde o numismaty z drahých vysoce ryzostních kovů, jejichž hodnota se odvíjí od aktuální spotové ceny zlata, stříbra, popřípadě dalších vzácných kovů. Rozdílu mezi spotovou cenou zlata a prodejní cenou se říká premium a u bullion mincí se tak označuje hodnota, jež zahrnuje pokrytí nákladů na ražbu mince včetně odměny výrobce a obchodníka.

Autorem fascinujícího motivu bohyně svobody je věhlasný americký sochař Augustus Saint-Gaudens. Bohyni svobody vyobrazuje se splývavými vlasy, pochodní v pravé ruce a olivovou ratolestí v ruce levé. Pochodeň symbolizuje mystické propojení nebe a země a olivová ratolest mír. V pozadí si můžeme všimnout budovy Kapitolu ve Washingtonu, kde sídlí Kongres Spojených států amerických. Reversní straně od sochaře Miley Busieka dominuje orel nesoucí olivovou ratolest, kroužící nad hnízdem s orlicí a jejími mláďaty. Design této americké mince je považován za jeden z nejzdařilejších vůbec. Oba symboly na aversu i reversu představují americké ideály i charakteristiku, kterou se země prezentuje doma i v zahraničí.

Libety - Nejvyhledávanější zlaté mince světa

Nejvyhledávanější zlaté mince světa

Abychom Vám umožnili poznat fascinující příběh ražby s bohyní svobody a dalších mincí moderní numismatiky, připravili jsme pro Vás zlatou a cenově dostupnou sadu nazvanou Nejvyhledávanější zlaté mince světa. Zlatá sada sdružuje motivy slavných zlatých i stříbrných bullion mincí. I když se nejedná o mince původních emitentů slavných bullion mincí, jde o skutečné zlaté mince a věříme, že se stanou důstojnou součástí Vaší mincovní sbírky.

Více informací o těchto zlatých ražbách najdete zde: www.zlatemincesveta.cz

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.