Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Tomáše Garrigue Masaryka už jsme Vám představili prostřednictvím našich ražeb několikrát. Dnes se k tatíčkovi Masarykovi vrátíme. Ukážeme Vám unikátní numismatickou sadu, která se věnuje několika významným rolím, které TGM zastával. Masarykův život byl nesmírně bohatý a jeho osobnost vynikala renesančním rozhledem. Náš první prezident nebyl jen politikem. Byl pedagogem, filosofem, diplomatem, ale též morálním vzorem, taktním džentlmenem, milovníkem vznešených koní, otcem a rovnocenným partnerem své ženě. I on byl však jen člověkem z masa a kostí, smrtelníkem, který chyboval jako my ostatní. Naše nová mini kolekce Vám představí T. G. Masaryka v reálném světle se všemi jeho ctnostmi i nedostatky.

Život Masaryka - krásný zakladač na pamětní medaile

Sedm nejvýznamnějších rolí velkého muže československé historie

Autorkou uměleckých návrhů celé kolekce je mladá, ale velice precizní medailérka Irena Hradecká, DiS. Pamětní ražby jsou zušlechtěny ryzím zlatem 999/1000. Krásný zakladač, který je určen pro tuto sadu, zdobí originální kresby týž medailérky.

Pamětních ražeb je celkem sedm. Medaile postupně představují profil jednoho z největších státníků československé historie. Sběratelé poznají Masaryka jako prezidenta, akademika, osvoboditele, filozofa, diplomata, manžela a demokrata. Náročnější sběratelé si mohou, ale nemusí doobjednat ražbu z ryzího zlata, která nese Masarykův portrét v jeho nejtypičtějším vzezření – s dokonale upraveným vousem, vysokým kloboukem, kulatými brýlemi a vázankou. Sadu lze sbírat postupně či objednat najednou.

Máte-li zájem o více informací, kontaktujte prosím naše zákaznické oddělení na info@narodnipokladnice.cz nebo na tel. čísle 810 100 500. Naši specialisté Vám rádi poradí.

Život Masaryka - kolekce pamětních medailí zušlechtěných ryzím zlatem

Masaryk nebyl typickým manželem své doby

Abychom Vám přiblížili atmosféru zlatem zušlechtěné minisérie, představíme Vám dnes jednu z pamětních ražeb. Vybrali jsme pro Vás T. G. Masaryka v roli manžela.

Tomáš Garrigue Masaryk – manžel

Život Masaryka - krásný zakladač na pamětní medaile

O Masarykovi se ví, že byl mužem pevných hodnot. Svým úhledným a přísným zjevem budil dojem nekompromisního člověka, který byl spíše introvertem, nedávajíc najevo své vnitřní rozpoložení. Ve věcech veřejných možná jeho chování autoritativnímu vzhledu opravdu dostávalo, ale ve vztahu s jeho milovanou „Charlie“ tomu tak rozhodně nebylo.

Tomáš a Charlotta Garrigue se poznali v Lipsku. Ona sem odjela rozvíjet svou hru na klavír a on zde byl tak trochu náhodou. Tomáš Masaryk, syn kočího a řezníkovy dcery odjel do Lipska za odměnu. Svěřenec, kterému Masaryk dával kondice, absolvoval gymnázium s vyznamenáním a vděční rodiče poslali studenta s jeho „učitelem“ na výlet. Charlotta Tomáše naprosto okouzlila. Své přítelkyni po setkání se svou budoucí ženou napsal: „Zvláštní charakter (té Američanky) na mě mocněji působí, než jsem ze začátku myslil, nevšední jasnost myšlenek, prostota mravů, jemnost chování ve společnosti a praktičnost v každém oboru. K tomu mocný zápal pro umění a vědu a mohutný cit pro dobro a krásno zdají se býti požadavky ženy, kterou každý milovati musí. Co se stane, nevím…“

Tomášovi Masarykovi bylo v té době 27 let. Vysoký pohledný mladík pocházel z chudé prosté rodiny, sešněrované dogmaty a katolickou víru. Jeho svět mu začínal být těsný. Obzory mu rozšířilo studium a především vzdělaná a všestranná Charlotta. Mladá Američanka byla jiná. Narodila se v Brooklynu do rodiny knihkupce. Rodiče byli na své děti přísní, ale náboženství jim nediktovali. Charlotte se stala unitářkou, stejně jako například Locke či Darwin. Tomáše její rozhled a vzdělání fascinovalo. Měli si stále o čem povídat. Svatbu si slíbili po necelých dvou měsících známosti. Brali se v Americe a na zdůraznění rovnoprávnosti si Tomáš Masaryk přisvojil manželčino příjmení.

Novomanželé po svatbě zamířili do Vídně. Zde se jim za nedlouho narodila dcera Alice a o rok později syn Herbert. Rodinný život však zužovala nejistota. TGM nemohl zavadit o práci a jejich finanční rezerva se začala nebezpečně krátit.

Vše změnil rok 1982. Masarykovi bylo nabídnuto místo na univerzitě v Praze. Mladá rodina se stěhováním nejprve váhala. Město nad Vltavou na okraji monarchie pár neznal a obával se, že přesun nastolí konec vědeckým ambicím. Opak byl pravdou. Masaryk získal stabilní místo a výrazně si polepšil nečekaným dědictvím. Charlotte se začala učit česky a Češkou se stávala mravně i politicky. Masarykovo jméno se po čase v Praze stalo pojmem a byt rodiny Masarykových se stal ústředním dějem intelektuálních diskuzí. V Praze přivedli Masarykovi na svět další dvě děti: Jana a Olgu. Poslední – pátá holčička zemřela po pár měsících.

V roce 1914 se TGM stával čím dál více politicky aktivním. V hlavě mu rostla představa a samostatném Československu. Začátek, nejprve vzdálené války dolehl i na Charlotte. Trápily jí problémy se srdcem a deprese, které se prohlubovaly absencí dětí, které dávno vyletěly z rodinného hnízda. Její stav se zhoršil, když zemřel syn Herbert, který se nakazil tyfem a dcera Olga byla obviněna z vlastizrady a následně uvězněna.

Jana odvedli do armády. Na konci války byla Charlotte převezena do sanatoria. Po složení prezidentské přísahy jel TGM rovnou za ní. Nechal si vedle Charlotte připravit pokoj a ve volných chvílích trávil čas se svou ženou. Po několika měsících se Charlotte znovu připojila ke své rodině. Až do své smrti v roce 1923 zůstala prostou, skromně oděnou ženou. Ze všeho nejvíc milovala své děti, manžela a hned po nich Československo. Když ji někdo oslovil „paní prezidentová“ rezolutně ho opravila „paní Masaryková“.

Masarykův přístup k rodině byl v tehdejší době naprosto nevídaný. „Charlie“ byla jeho rovnocennou partnerkou a Masaryk ji nikdy nepřestával projevovat úctu a lásku. Se svými dětmi si hrál, přebaloval je a byl jim opatrovníkem stejným, jakým jim byla matka. Chcete-li poznat i další role Tomáše Garrigue Masaryka, neváhejte kontaktovat naše zákaznické oddělení na info@narodnipokladnice.cz.
Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.