Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Pokud se sběratelství jen trochu věnujete, určitě slovo „sovereign“ neslyšíte poprvé. Anglický výraz sovereign můžeme volně přeložit jako panovník, vládce nebo také suverén. Označujeme tak také slavnou britskou minci, jejíž tradice sahá až do 15. století. Minci nechal poprvé vyrazit Jindřich VIII. jako připomínku svého výsadního postavení a demonstraci moci svého rodu. Mince byla zpočátku ražena pouze ze zlata a velmi rychle si mezi šlechtou získala oblibu. Přesto, že se její motiv za 500 let takřka nezměnil, o jejím účelu se to říct nedá. Dnes Vám představíme výjimečnou Sovereign sadu, jejíž vlastnictví dnes není jen otázkou prestiže, ale také důkazem altruismu. Pořízením této sady totiž vzkážete světu, že Vám leží na srdci dobro naší planety a všech, kteří ji obývají. Nedává Vám to smysl? Dejte se do čtení a my Vám vše vysvětlíme pěkně popořádku.

Sovereign – symbol vladařské moci

Abychom dokázali pochopit sběratelskou přitažlivost těchto mincovních emisí, musíme se vrátit do temných dob středověku. První Sovereign nechal vyrazit Jindřich VIII. a jeho úkolem bylo zvýšit vládnoucímu rodu Tudorovců prestiž. Portrét tohoto vladaře byl současně prvním, který ozdobil líc mince. Od té doby se na numismatu vystřídalo mnoho tváří slavných britských panovníků. Avers mince zdobil původně heraldický znak Anglie obklopený růží, jež byla znakem dynastie Tudorovců. Ražba britských Sovereignů probíhala do roku 1604, pak následovala dvousetletá přestávka a znovu obnovena byla až v roce 1817 za panování krále Jiřího III.

Při obnovené ražbě se na reversu objevil opět portrét panovníka. Motiv aversu vytvořil před více než 200 lety Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendární italský rytec. Zdobí jej obraz britského patrona, svatého Jiřího při boji s drakem.

Neuvěřitelný příběh medailérské dynastie

Dlouhou tradicí nevyniká u této emise jen ražba jako taková, ale i rodinné angažmá. Jak jsme již zmínili, za motivem obnovené ražby stál slavný rytec britské královské mincovny Benedetto Pistrucci. Autorkou motivu současné podoby Sovereignu se stala Angela Pistrucci. A nenechte se mýlit, nejde o žádnou shodu jmen. Angela je totiž skutečnou pra pra pra pra neteří samotného Benedetta!

Její výtvarné ztvárnění je stejně osobité jako jejího italského předka. Nyní můžete získat dílo této ceněné umělkyně do své sbírky i Vy. Naše portfolio jsme totiž obohatili o unikátní stříbrnou Sovereign sadu, jejíž autorkou je právě potomkyně jednoho z nejslavnějších rytců všech dob.

Unikátní sada legendárních stříbrných Sovereignů

Unikátní set se skládá z pěti mincí, ražených z 999/1000 stříbra. Angela Pistrucci na aversu mincí ztvárnila, stejně jako její rodinný příbuzný, sv. Jiřího v boji s drakem. Zajímavostí je, že bojovník je na emisích vyobrazen bez koně. Jiří stojí na skále. Skrze brnění a helmici je z jeho pevného a sebejistého postoje patrné odhodlání a kuráž. Netradiční vyobrazení tradičního výjevu je v britském numismatickém světě odvážným a nevídaným krokem. Autorka jako by svým počinem vzkazovala, že tradice je sice důležitá, ale individualita a nový pohled na věc rovněž.

Původ zlata, které minci zušlechťuje Vám vykouzlí úsměv na tváři

Fairmined - férově vytěžené zlato

Inovátorský dojem, který tato unikátní sada vzbuzuje, umocňuje také zušlechtění tzv. Fairmined zlatem. Fairmined zlato nebo také férové zlato je komoditou, která pomáhá žít lépe horníkům třetího světa. V některých částech Asie, Jižní Ameriky nebo Afriky je jedinou možnou obživou těžba zlata. Té se věnují malé důlní společnosti, které často nesplňují ani ty nejzákladnější bezpečnostní pravidla. Horníci se vystavují riziku závalu, někteří nemají ani dostatečné ochranné vybavení. Do malých otvorů jsou posílány děti a do přírody je uvolňována nebezpečná rtuť a jiné chemikálie, které mají na ekosystém devastující dopad. Problematika je pochopitelně mnohem širší. V těchto podmínkách je zaměstnáno až 90 % světových horníků, na jejichž příjmu jsou závislé tisícovky rodin a celé tamní komunity. Systém od základu mění Aliance pro zodpovědnou těžbu. Jejich aktivity pomáhají malým důlním společnostem k dosažení certifikace, která jim zajistí napojení na síť spolehlivých odběratelů, férové výkupní ceny zlata a tzv. Fairmined standard – finanční bonus, který je investován do revitalizace měst, osvěty a dalších prospěšných aktivit v místě, kde horníci a jejich rodiny žijí. Dosáhnout na certifikaci není snadné. Doly nesmí používat nebezpečné látky či technologie, je kladen důraz na nejvyšší bezpečnostní opatření, dětská práce je nepřípustná, dochází k mnoha inovacím a jsou prováděny četné kontroly správného nastavení a dodržovaní zavedených procesů. Je-li vše bezezbytku a dlouhodobě dodržováno, zlatý důl získá certifikaci o tom, že doluje Fairmined zlato. Vy máte následně jistotu, že Vaše mince je zušlechtěna zlatem, které mění svět lidí na opačné straně zeměkoule v lepší místo pro život.

Nová sada stříbrných mincí Sovereign má tedy nejen velkou sběratelskou hodnotu, ale také přidanou hodnotu, tkvící v lidské sounáležitosti.

Chcete-li o sadě vědět více, navštivte tuto stránku.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.