Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný
Fairmined zlato – etický kov, který dělá svět lepší

Certifikované zlato, fairmined gold, zodpovědně vytěžené zlato, férové zlato. Význam všech těchto označení je totožný. Skrývá se pod nimi zlato, které je těženo v malých zlatých dolech v zemích třetího světa. Nákup certifikovaného zlata Vám zajistí úsměv na tváři hned z několika důvodů. Získáte drahý kov, jehož hodnota historicky roste. Pomůžete rozhýbat ekonomiku v zemích třetího světa. Přispějete na sociální a kulturní rozvoj malých komunit horníků a jejich rodin. A ještě k tomu si můžete být jistí, že Vaše zlato je vytěženo k přírodě šetrnou technologií.

Jak Fairmined zlato pomáhá?

Fairmined zlato – etický kov, který dělá svět lepší

Fairmined zlato, známé též jako zlato certifikované, se v posledních letech těší stále větší oblibě. Jedná se o zlato z malých dolů v Latinské Americe, Africe a Jihovýchodní Asii. Těžba zlata v některých oblastech představuje pro místní obyvatele mnohdy jedinou možnost obživy. Asi 10–15 % produkce zlata pochází právě z malých důlních společností, které ovšem zaměstnávají více než 10 miliónů lidí, tedy celých 90 % světových horníků!

Těžba v drobných dolech má často katastrofální dopad na životní prostředí i na kvalitu života horníků a celých tamních komunit. O zlepšení situace se dlouhodobě snaží Aliance pro zodpovědnou těžbu, jež pomáhá drobným podnikům k certifikaci. Certifikované doly jsou vázány přísnými pravidly, která zajišťují ochranu životního prostředí a zdraví horníků. Díky certifikaci se doly také lépe propojí se sítí dodavatelů, kteří jejich zlato vykupují za férové ceny. Část výkupní ceny zlata pak malé těžební společnosti investují zpět do nových technologií, vzdělávání, vybavení, ale i do revitalizace prostředí, kde horníci a jejich rodiny žijí.

Označení Fairmined se v průběhu let stalo synonymem zodpovědnosti, férovosti, sociální odpovědnosti a transparentnosti. Dle rostoucí poptávky po Fairmined zlatě, je zřejmé, že současná společnost si rozdíly mezi certifikovanými a necertifikovanými doly zřetelně uvědomuje. S organizací Fairmined gold se v současné chvíli ztotožňuje přes 200 společností, které vykupují Fairmined zlato jako komoditu pro výrobu svých produktů.

Zlatá Palma z Cannes slaví výročí jak jinak než eticky

Oblibu Fairmined zlata dokládá například před pár dny odhalený redesign slavné Zlaté Palmy od klenotnictví a hodinářství Chopard. Právě nejvyšší ocenění ve tvaru palmové ratolesti, udělované na filmovém festivalu v Cannes je raženo z 18 karátového Fairmined zlata již několik let. K oslavě letošního 25. výročí partnerství luxusního ženevského klenotnictví a 75. výročí od založení prestižního filmového festivalu se zlatá cena dočkala několika změn. Dva z devatenácti palmových lístků zdobí diamanty od dodavatelů certifikovaných Radou pro zodpovědné šperky. Jeden list zdobí 75 diamantů symbolizujících jubileum festivalu, zatímco druhý je osazen 25 diamanty, symbolizující čtvrtstoletí partnerství.

Národní Pokladnice podporuje zodpovědnou těžbu od roku 2017

Zlatá mince k 60. výročí narození Lady Di, zušlechtěná růžovým Fairmined zlatem

S Aliancí pro zodpovědnou těžbu dlouhodobě spolupracuje i Národní Pokladnice. V roce 2017 jsme jako první v České republice vydali pamětní medaili z Fairmined zlata. Detailně propracovaný motiv od známého medailéra Vladimíra Oppla připomínal 660. výročí korunovace Karla IV. římským císařem. Následovala pamětní medaile k 80. výročí prezidenta T. G. Masaryka. Exkluzivně jste si u nás mohli objednat také historicky první minci z Fairmined zlata, která oslavovala 100. výročí od konce 1. světové války.

Každý rok do naší nabídky zařazujeme mince a medaile, ražené z etického zlata, ale i ražby, které jsou Fairmined zlatem zušlechtěné. Aktuálně u nás najdete například zlatou minci k 60. výročí narození Lady Di, zušlechtěnou růžovým Fairmined zlatem nebo set tří stříbrných mincí na počest J. F. Kennedyho, plátovaných žlutým Fairmined zlatem.

Více o Fairmined zlatě si můžete přečíst zde.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.