Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný
Niklový 5cent s Georgem Washingtonem, který se v oběhu poprvé objevil v roce 1866

George Washington, první americký prezident, označovaný též jako „Otec země“ je jednou z nejzobrazovanějších postav americké numismatiky. Jeho busta zdobí desítky numismatů včetně mincí, pamětních medailí a bankovek. Nejstarší mincovní ražby jsou datované až do roku 1783. Portrét oblíbeného státníka nalezneme například na aversu niklového 5centu, který se v oběhu poprvé objevil v roce 1866. Jeho autorem je rytec a medailér James B. Longacre.

Americký čtvrťák s Georgem Washingtonem, jehož prvoražby se datují do roku 1932

Známý portrét s nepostradatelným dovětkem „IN GOD WE TRUST“ a heslem „LIBERTY“ je také ústředním motivem amerického čtvrťáku, jehož prvoražby se datují do roku 1932. Autorem původního motivu stříbrné mince je sochař John Flanagan. Ražby z roku 1932 jsou sběratelsky velice žádané. Jejich cena na internetových aukcích se v posledních týdnech šplhá téměř k 280 dolarům. Právě v roce 1932 byly tyto čtvrťáky raženy k 200. výročí narození prvního prezidenta USA. Podle portálu CoinStudy razily v tomto roce washingtonské čtvrťáky tři různé mincovny: Philadelphia, Denver a San Francisco. Dvě nejcennější verze, známé jako "Keys", pochází z Denveru a San Francisca.

Washingtonova propracovaná podobizna se též stala námětem pro jednodolarovou bankovku, někdy též označovanou jako single. Jedná se o nejnižší nominální hodnotou papírových platidel Spojených států amerických od roku 1876, kdy se přestaly vydávat zlomkové bankovky. První prezident USA (1789-1797) George Washington je na bankovce vyobrazen podle obrazu Athenaeum Portrait od Gilberta Stuarta z roku 1796. Na rubové straně se nachází velká pečeť Spojených států. Jednodolarová bankovka má celkově nejstarší design ze všech v současnosti vyráběných amerických platidel (současný design averzu dvoudolarové bankovky pochází z roku 1928, zatímco reverz se objevil v roce 1976). Současné statistiky uvádějí, že průměrná životnost jednodolarové bankovky v oběhu je 6,6 roku. Uvádí se také, že přibližně 42 % všech amerických platidel emitovaných v roce 2009 tvořily jednodolarové bankovky a 31. prosinci 2019 bylo na celém světě v oběhu 12,7 miliardy jednodolarových bankovek!

Jednodolarová bankovka s Georgem Washingtonem
Prezidenstký dolar George Washington

Věrný portrét George Washingtona najdete také na prezidentském dolaru, otevírajícím oblíbenou kolekci, vyobrazující státníky USA. Oficiální Prezidentské dolary jsou unikátní dokumentací americké historie a současně sběrateli velmi vyhledávané mince. Američané nazývají své Prezidentské dolary „skryté pamětní mince Mincovny Spojených států“. Zřejmě i proto jsou velmi žádané a těžko dostupné. Tato situace nastala důsledkem rozhodnutí Ministerstva financí Spojených států amerických, které nahradilo nepraktické jednodolarové bankovky za mince s velmi atraktivními motivy – Sochou Svobody na reversu a profily amerických prezidentů na aversu. A to způsobilo nečekané komplikace: místo toho, aby mince zůstaly v oběhu, začaly oficiální Prezidentské dolary ihned po vydání mizet z trhu. Stávají se součástí soukromých sbírek sběratelů nebo jsou vyváženy ze země jako suvenýry. Zušlechtění ryzím zlatem 999/1000 je činí ještě atraktivnější a přísná limitace 5000 sbírek dělá z těchto legálních platidel opravdovou raritu.

Při příležitosti letošního 290. výročí narození George Washingtona Vám přinášíme unikátní příležitost – 2 oficiální americké dolary zušlechtěné ryzím zlatem za cenu jednoho! K objednávce amerického dolaru s podobiznou prvního amerického prezidenta, získáte zdarma dolar s portrétem J. F. Kennedyho – nejoblíbenějšího amerického politika od jehož tragického úmrtí si příští rok připomeneme už 60 let.

Zjistěte více informací o této výjimečné příležitosti na www.prezidentske-dolary.cz

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.