Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Praha/ Paříž. 14. května 2018. Francie si může připsat další hrdé prvenství. V pařížské mincovně (Monnaie de Paris) byla včera v dopoledních hodinách slavnostně vyražena první mince z certifikovaného zlata (Fairmined)! Mince připomíná 100. výročí od konce 1. světové války.

V budově pařížské mincovny, která se řadí k jedné z nejstarších francouzských institucí, se včera od brzkých ranních hodin tísnili novináři předních francouzských deníků, včetně Le Figaro a Le Monde, a další významní hosté. Všichni přítomní se sešli při příležitosti ražby první mince z certifikovaného zlata.

Fairmined - zlato, které je nástrojem pro šíření dobra 

Zlato s označením „Fairmined gold“  se v posledních letech těší stále větší oblibě. Jedná se o zlato z malých dolů v Latinské Americe, Africe a Jihovýchodní Asii. Těžba zlata v některých oblastech  představuje pro místní obyvatele mnohdy jedinou možnost obživy. Asi 10-15% produkce zlata pochází právě z malých důlních společností, které ovšem zaměstnávají více než 10 miliónů lidí, tedy celých 90 % světových horníků. Těžba v drobných dolech má často katastrofální dopad na životní prostředí i na kvalitu života horníků a celých tamních komunit. O zlepšení situace se dlouhodobě snaží Aliance pro zodpovědnou těžbu, jež pomáhá drobným podnikům k certifikaci. Certifikované doly jsou vázány přísnými pravidly, která zajišťují ochranu životního prostředí a zdraví horníků. Díky certifikaci se doly také lépe propojí se sítí dodavatelů, kteří jejich zlato vykupují za férové ceny. Část výkupní ceny zlata pak malé těžební společnosti investují  zpět do nových technologií, vzdělávání, vybavení, ale i do revitalizace prostředí, kde horníci a jejich rodiny žijí.

Nebezpečná rtuť, dětská práce, kontaminovaná voda? U certifikovaných těžebních společností - neexistuje!

Drahý kov, použitý na včerejší ražbu mince pochází z kolumbijského dolu Iquira. Tento zlatý důl získal certifikaci v roce 2014. Od té doby prošla Iquira velkou obměnou. Jejich schopnost exportu se mnohonásobně navýšila,  pořídili si plně vybavenou kancelář včetně počítačové techniky, kterou do té doby postrádali. Především ale získali ve svém poli působnosti zvučné jméno. Označení Fairmined se stalo synonymem zodpovědnosti, férovosti, sociální odpovědnosti a transparentnosti. Dle rostoucí poptávky po Fairmined zlatě, je zřejmé, že současná společnost si rozdíly mezi certifikovanými a necertifikovanými doly zřetelně uvědomuje. Tvrzení ostatně dokládá vysoká účast na včerejší tiskové konferenci.

Zlato na první Fairmined minci pochází z Kolumbie

Na tiskové konferenci promluvili Aurélien Rousseau, ředitel pařížské mincovny, Ole Bjørn Fausa, spolumajitel Samlerhuset group, distribuční společnosti numismatů, Yves Bertrand, představitel Aliance pro zodpovědnou těžbu a Alfredo Gonzales, kolumbiský horník z Iquiry, která poskytnula zlato pro dnešní ražbu.

Ražba první Fairmined mince z věhlasné pařížské mincovny jasně dokazuje to, že systém fungování malých těžebních společností se pozvolna obrací k lepšímu. Stále více hráčů na světovém trhu se přiklání k Fairmined zlatu. Jejich nákupní chování se samozřejmě pozitivně promítá do míst, odkud zlato pochází. Dopad těžby na životní prostředí je eliminován a pracovní podmínky horníků se zlepšují“, reaguje na včerejší úspěch Ole Bjørn Fausa.

Fausova distribuční společnost, kterou v České republice reprezentuje Národní Pokladnice, patří mezi nejdominantnější iniciátory certifikovaného zlata. Již třetím rokem razí Nobelovu cenu míru a ve všech světových pobočkách společnosti se každoročně objeví nové numismaty, ražené z Fairmined zlata. V České republice se tento rok jednalo o Fairmined medaili, věnovanou T. G. Masarykovi.

Samlerhuset group se stane v zemích své působnosti výhradním distributorem také včera představené mince. V nabídce Národní Pokladnice se Fairmined mince objeví koncem května 2018.

Motiv připomíná 100 let od konce 1.světové války

Jako motiv pro první Fairmined minci bylo vybráno 100. výročí od konce 1. světové války. Téma motivu oficiálně schválily francouzské státní orgány. Autorem mince je uznávaný francouzský designér Joaquin Jiminez, který dostal při tvorbě návrhu volnou ruku. Jiminez si přál, aby první Fairmined francouzská mince vyprávěla poutavý příběh. Na jejím aversu je proto vyobrazen muž, který na znamení míru vypouští do nebes holubice. Inspirací pro toto vyobrazení je umělcův dědeček, který sám v 1. světové válce bojoval.

Revers mince zdobí vycházející slunce, jako příslib světlejší budoucnosti. Trubač symbolizuje ukončení bojů, stejně jako voják, odkládající zbraň. Symbolika míru je zopakována v podobě dalších letících holubic s roztaženými křídly.

Vyraženo 600 kusů pro celý svět, do ČR se uvolní 60!

Nominální hodnota první Fairmined mince je 50 eur a je ražena z ¼ unce ryzího zlata. Celosvětová limitace podléhá pouhým 600 kusům. Do České republiky bude uvolněno ovšem jen 60 mincí. Výhradním distributorem bude distributor pamětních mincí a medailí, Národní Pokladnice.

 

Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata! Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata! Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata!

 

Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata! Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata! Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata!

 

Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata! Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata! Pařížská mincovna vydala první minci z certifikovaného zlata!

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.