Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Přesto, že 28. říjen už máme za sebou, dovolte mi, abych se k němu dnes ještě jednou vrátil.

Přesně v den, kdy jsme oslavili 100. výročí od vzniku samostatného Československa, měli zaměstnanci v naší mincovně dost napilno. Byl jim totiž svěřen mimořádně těžký úkol- ražba pamětní medaile oslavující 100 let od vzniku První republiky. Přijde Vám to jako standardní zadání? Doplním tedy ještě jednu informaci- součástí požadavku bylo vyrazit medaile za jeden jediný den, v den výročí!

Přesto, že v mincovně pracují odborníci na slovo vzatí, tento úkol je zaměstnal od brzkého rána do pozdních večerních hodin.  Pamětní medaile byly totiž raženy z 1 unce ryzího stříbra v nejvyšší mincovní kvalitě, tedy leštěným razidlem. Taková úprava zahrnuje individuální zacházení s každým jediným kusem. Na medaile je roztírána diamantová pasta, která je následně ručně rozleštěna. Právě tato úprava propůjčuje numismatům oslnivý lesk a zrcadlový povrch.

Ražba dneZaměstnanci zadání zvládli a dokonce brilantně. Za jediný den dali vzniknout Ražbě dne, emisi čítající 999 kusů. Tradice této emise není sice nijak dlouhá, ale jedná se o jednu z nejžádanějších ražeb z našeho portfolia. O velkém zájmu svědčí rychlost, s jakou medaile zmizely. 30. října byla celá emise beznadějně vyprodána! Nadstandardní poptávka veřejnosti byla způsobena nejen zajímavými okolnostmi ražby, ale také dokonalou kvalitou a především tématem a nízkou limitací.

V minulých letech jsme tuto výjimečnou ražbu věnovali 700. výročí narození Karla IV. a 300. výročí od narození Marie Terezie. I předchozí emise se u veřejnosti setkaly s obdobným úspěchem!

Letošní rok si připomínáme celou řadu mimořádných výročí, ale jistě se shodneme na tom, že roku 2018 vévodí 100. výročí od vzniku Československa.

Designu letošní Ražby dne se ujal respektovaný slovenský medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD. Umělec vytvořil dokonalý motiv rozpojeného znaku Československa, který se při přiložení reversu a aversu propojí v jediný celek- tak jak se propojily osudy obou národů.

Cílem pamětní medaile byla připomínka křehkosti svobody, kterou jsme před stoletím získali a v následujících letech hned několikrát ztratili. Motiv též znázorňuje bratrství se Slovenskem, které i po rozdělení vyniká nadstandardním vztahem.

Pro Ražbu dne byla navržena elegantní dřevěná kazeta s logem 100. výročí vzniku ČSR. Součástí exkluzivního balení byl samozřejmě i Certifikát autentičnosti, potvrzující technické parametry numismatu.

Z letošní emise Ražby dne nám bohužel nezůstal jediný kousek. V naší nabídce však najdete další velice zajímavé numismaty, které Vám 100. výročí od vzniku Československa budou připomínat.

Stanislav Máša, 

ředitel Národní Pokladnice

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.