Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

2. prosince 2019. Vítězný oblouk, Paříž.
Dnes byla v Paříži představena nová mince z Fairmined zlata, zlata které pomáhá. Motiv zlaté ražby je věnován slavnému francouzskému vojevůdci Napoleonovi Bonaparte, jehož 250. výročí od narození si celý svět připomíná. Místo a čas zvolené pro odhalení skrývá zvláštní symboliku.

Dnešní datum a místo nebylo pro odhalení zlaté pamětní mince zvoleno náhodou. 2. prosince před 214 lety se u Slavkova odehrála Napoleonova nejslavnější bitva. Toho dne drtivě porazila francouzská armáda pod Napoleonovým vedením vojsko III. koalice. Vojenský zákrok navždy ovlivnil uspořádání státních celků na území střední Evropy a zapsal se tak mezi mistrovská díla vojenské taktiky. Na paměť vítězné bitvy u Slavkova nechal Napoleon vybudovat v Paříži slavný Vítězný oblouk. Slavnostní odhalení zlaté pamětní ražby připomínající Napoleonovo 250. výročí se konala právě zde za přítomnosti Bruna Cordeau, správce památky.

Na akci promluvil Marc Schwartz, ředitel pařížské mincovny, která se zhostila ražby. Přítomen byl také Reidar Nilsen, spolumajitel společnosti Samlerhuset, jednoho z největších mincovních distributorů v Evropě. Právě dceřiné pobočky Nilsenovy skupiny se stanou exkluzivními distributory nově představených mincí. V České republice je společnost zastoupena společností Národní Pokladnice. Oficiálního představení se zúčastnil také autor sofistikovaného designu nově představené zlaté emise Joaquin Jimenez, který společně s ředitelem mincovny podepsali Certifikáty autentičnosti, určené novým majitelům přísně limitované emise, čítající 99 kusů celosvětově.

Zlato, ze kterého jsou pamětní ražby zhotoveny, nese označení Fairmined. Toto označení může nést pouze zlato vytěžené v drobných dolech třetího světa, kde je ovšem zaměstnáno až 90% světových horníků. Producenty Fairmined zlata musí být držitely certifikace, vydané Aliancí pro zodpovědnou těžbu. Certifikace je zárukou environmentální i sociální zodpovědnosti. Díky transparentnosti a férovým výkupním cenám jsou podporováni tamní horníci i celé místní komunity. Zlaté doly získávají finanční stabilitu, bezpečné pracovní podmínky, vzdělání a mnoho dalších benefitů. Z certifikovaného zlata je každoročně ražena například Nobelova cena míru, ale i některé numismaty z nabídky Národní Pokladnice.

Pamětní mince, která byla dnes v Pařížské mincovně vyražena, podléhá nejvyšší mincovní kvalitě, Proof. Fairmined zlato, použité na její zhotovení, odpovídá ryzosti 999/1000. Průměr mince činí 37 mm. Nominální hodnota je € 200 a limitace je omezena pouhými 99 kusy pro celý svět.

Avers mince vyobrazuje francouzskou kráčející Svobodu „Sower“ s rozevlátými dlouhými šaty, vlajícími vlasy a čepcem na hlavě. Vedle postavy vystupují písmena RF (Republika Francie), zemi původu vzniku mince. Pozadí postavy Svobody doplňuje svislé a podélné šrafování mince s kruhovitým dozdobením dvanácti hvězd.

Dominantou reversu je Napoleon Bonaparte na vzpínajícím se koni, mířícím do bitvy. Kompozici doplňují postavy vojáků v různých bojových pozicích. V dolní části mince je uvedena nominální hodnota mince. Revers doplňuje částečné vyobrazení historického franku. Napoleonova heraldika je zastoupena v podobě legie včel, kopírující tvar vyobrazeného franku. Vyobrazený vavřínový věnec označuje vítězství.

Zlaté Fairmined ražby na počest 250. výročí Napoleona Bonaparte budou na českém trhu dostupné ve dvou specifikacích. Konkrétní informace poskytne v České republice Národní Pokladnice, výhradní distributor přísně limitovaných zlatých emisí.

Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži
Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži
Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži Představení Fairmined zlaté mince Napoleon Bonaparte v Paříži
Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.