Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V sobotu 7. března ráno byla českým sběratelům představena tzv. Ražba dne, stříbrná pamětní medaile, kterou už popáté vyrazila Národní Pokladnice. Ražba dne je oblíbeným sběratelským artiklem zejména pro unikátní ražební podmínky. Celá limitace je vždy vyhotovena za jediný den – v den výročí osobnosti či události, na jejíž počest je vydávána. Letošní Ražbu dne ozdobil portrét Tomáše Garrigue Masaryka přesně v den 170. jubilea od jeho narození.

 Přesto, že má Ražba dne poměrně krátkou tradici, jedná se o nejžádanější pamětní medaili z nabídky Národní Pokladnice. Atraktivita numismatu je podnícena nejen speciálním datem ražby, ale také ryzostí kovu a nízkou celosvětovou limitací. Každá medaile z této série byla zhotovena z 1 unce ryzího stříbra (999/1000) v nejvyšší mincovní kvalitě, která jí dodává zrcadlový lesk. Předchozí série byly věnovány např. Karlu IV., Marii Terezii, M. R. Štefánikovi, ale také 100. výročí vzniku Československa.

Letošní Ražbě dne se mincovní specialisté začali věnovat v sobotních brzkých ranních hodinách a limitace čítající 999 exemplářů byla ukončena jen několik minut před půlnocí. Zpracování stříbrných uncových střížků vyžaduje více práce, zdatnosti a času než například standardní oběhové mince. 

Letošního designu, vzdávající hold Tomáši Garrigue Masarykovi se zhostila zkušená medailérka Irena Hradecká, DiS., autorka úspěšných emisí pro ČNB, zahrnující např. pamětní minci k výročí operace Anthropoid.

„Je pro mě obrovskou poctou být součástí této významné ražby. Splnilo se mi tím hned několik snů. Je radost pracovat s lidmi, kteří své práci rozumí a dělají ji rádi“, vyjádřila se k projektu Ražby dne autorka motivu.

Irena Hradecká vyobrazila prezidenta Osvoboditele, tak jak byl vídán nejčastěji – s elegantním kloboukem, dokonale upravenou bradkou, vázankou a neodmyslitelnými brýlemi. Na reversu mince jsou vyraženy iniciály TGM. Na pozadí s lipovými listy se pak vyjímají data, označující 170. výročí prezidentova narození. Okruží medaile lemuje nápis „170 let od narození“ a „Pravda vítězí“, heslo, které je od roku 1920 součástí české, posléze československé prezidentské vlajky.

Ražba dne je k dispozici exkluzivně v nabídce Národní Pokladnice. Po vyčerpání 999kusové limitace, není plánována doražba.

 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.