Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V dnešním příspěvku dáme prostor umění. Možná si vzpomínáte na oslnivou stříbrnou ražbu „Tanec“, kterou jsme pro Vás připravili v minulém roce. K numismatické interpretaci slavného secesního díla nás mimo jiné inspirovalo životní jubileum jeho autora. Nesmrtelnost díla Alfonse Muchy jemu samotnému bohužel věčný život nezajistila, a tak se 160. narozenin v roce 2020 nedočkal. Za téměř 80 let svého života však po celém světě zanechal celou řadu geniálních děl. Secesní výtvarník byl skálopevně přesvědčen o tom, že umění není jen devizou vyvolených. Umělecká díla dle jeho názoru nepatří jen do pompézních hal zámožných mecenášů. Věřil, že krása, kterou v sobě umění skrývá může zlepšit kvalitu života každé lidské bytosti.

Plakát Alfon Mucha - Poezie

V Národní Pokladnici Muchovu myšlenku s radostí sdílíme. A Vy, naši zákazníci nám ji potvrzujete. Muchův „Tanec“, který jsme promítli na 5 uncovou ražbu z ryzího stříbra a ozdobili zlatem a krystaly Swarovski, jste si oblíbili! Celá limitace je totiž beznadějně vyprodaná.

Muchovo netradiční pojetí čtyř umění

Pro ty z Vás, kterým je povznášející „Mucha styl“ blízký, máme dobrou zprávu. Naši nabídku jsme rozšířili o další secesní exemplář. Navázali jsme na předchozí téma a motiv ozdobili „Poezií“. Poezie představuje navazující obraz z Muchova litografického souboru „Čtyři umění“ (1898). Autor svou sérií oslavuje tanec, malířství, poezii a hudbu. Zajímavé je pojetí těchto královských dovedností. Autor se neupíná k tradičním spřízněným atributům, jako je malířský stojan, hudební nástroj nebo ptačí pero. Své čarokrásné múzy zasazuje do časového kontextu, který je spjat s tradičním provozováním zmíněných uměleckých dovedností. Rozverný tanec se odehrává v ranním vánku, malířství za jasného slunečného poledne, zasněná poezie při odpoledním západu slunce a sladké tóny hudby jemně rozráží potemnělou oblohu.

Po tanci následuje chvilka „Poezie“

Poezie je typickým příkladem Muchova francouzského období. Bledé barvy jsou tlumené a přirozené. Zamyšlená éterická žena s dlouhými vlasy, obklopena květinami je výmluvnou personifikací poezie. Její splývavé šaty jsou laděny do bledých odstínů zelené a modré, které připomínají oblohu a zemi. Žena sklání pohled na krajinu s hlavou korunovanou vavřínovou ratolestí, symbolem poezie a věšteckých dovedností. Její výraz je něžný, zamyšlený a trochu tajemný – představuje studnici inspirace pro básníka, který ji spatří.

Secesní atmosféru umocňuje zlato a zářivé krystaly Swarovski

Plakát Alfon Mucha - Poezie

5 uncový numismat, který jsme ozdobili centrálním výjevem ze slavné litografie je ražen z ryzího 999/1000 stříbra. Abychom podpořili secesní atmosféru, okruží medaile jsme zušlechtili ryzím zlatem a navíc vyložili 31 krystaly Swarovski.

Každý exemplář z 499 vyražených kusů je individuálně číslován a Vy si tak můžete být jistí, že vlastníte skutečný originál.

Více informací o této unikátní ražbě naleznete zde!

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.