Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Numismatický svět si může připsat další významný milník! V pařížské mincovně byla v polovině května slavnostně vyražena první mince z certifikovaného zlata (Fairmined) na světě! Mince připomíná 100. výročí od konce 1. světové války.

V pařížské mincovně bylo v pondělí 14. května pořádně rušno. Na ražbu první mince z Fairmined zlata na světě se přišli podívat novináři ze všech prestižních deníků. První ražba probíhala přímo před očima veřejnosti za účasti ředitele mincovny, zástupců kolumbijského dolu, který je dodavatelem zlata a dalších vážených hostů.  

Certifikované zlato s označením „Fairmined gold  se v posledních letech těší stále větší oblibě. Jedná se o zlato z malých dolů v Latinské Americe, Africe a Jihovýchodní Asii. Těžba v drobných dolech má často katastrofální dopad na životní prostředí i na kvalitu života horníků a celých tamních komunit. O zlepšení situace se dlouhodobě snaží Aliance pro zodpovědnou těžbu, jež pomáhá drobným podnikům k certifikaci. Certifikované doly jsou vázány přísnými pravidly, která zajišťují ochranu životního prostředí a zdraví horníků. Díky certifikaci se doly také lépe propojí se sítí dodavatelů, kteří jejich zlato vykupují za férové ceny. Část výkupní ceny zlata pak malé těžební společnosti investují  zpět do nových technologií, vzdělávání, vybavení, ale i do revitalizace prostředí, kde horníci a jejich rodiny žijí.

Dle rostoucí poptávky po Fairmined zlatě, je zřejmé, že současná společnost si rozdíly mezi certifikovanými a necertifikovanými doly zřetelně uvědomuje. Tvrzení ostatně dokládá vysoká účast na pondělní tiskové konferenci v pařížské mincovně.

Na tiskové konferenci promluvili Aurélien Rousseau, ředitel pařížské mincovny, Ole Bjørn Fausa, spolumajitel Samlerhuset group, distribuční společnosti numismatů, Yves Bertrand, představitel Aliance pro zodpovědnou těžbu a Alfredo Gonzales, kolumbiský horník z těžební společnosti Iquira, která poskytnula zlato pro dnešní ražbu.

„Ražba první mince z certifikovaného zlata jasně dokazuje to, že systém fungování malých těžebních společností se pozvolna obrací k lepšímu. Stále více hráčů na světovém trhu se přiklání k Fairmined zlatu. Jejich nákupní chování se samozřejmě pozitivně promítá do míst, odkud zlato pochází. Dopad těžby na životní prostředí je eliminován a pracovní podmínky horníků se zlepšují“, reaguje na včerejší úspěch Ole Bjørn Fausa.

Fausova distribuční společnost, kterou v České republice reprezentuje Národní Pokladnice, patří mezi nejdominantnější iniciátory certifikovaného zlata. Již třetím rokem razí Nobelovu cenu míru a ve všech světových pobočkách společnosti se každoročně objeví nové numismaty, ražené z Fairmined zlata. V České republice se tento rok jednalo o Fairmined medaili, věnovanou T. G. Masarykovi. Minulý rok byla Fairmined medaile věnována Karlovi IV. a  jednalo se o vůbec první medaili z certifikovaného zlata v ČR! V nabídce Národní Pokladnice se stále nachází pár posledních ražeb obou unikátních medailí! 

Samlerhuset group se stane v zemích své působnosti výhradním distributorem také první Fairmined mince. nabídce Národní Pokladnice se numismat objeví již začátkem června. Minci si zájemci mohou rezervovat na tel. čísle 810 100 500. 

Motiv unikání zlaté mince oslavuje 100. výročí od konce 1. světové války. Autorem designu je uznávaný francouzský medailér Joaquin Jiminez.

Nominální hodnota mince je € 50 a je ražena z ¼ unce ryzího zlata. Celosvětová limitace podléhá pouhým 600 kusům. Do České republiky bude uvolněno ovšem jen 60 mincí.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.