Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Je krásné, není ho moc, je symbolem moci, bohatství a jeho hodnota stoupá strmě vzhůru. To vše dělá zlato vzácným a velice žádaným. Mnoho vojáků zlatochtivých národů položilo za zlaté pruty, cihly a šperky své životy. Zlato je také důvodem masových migrací. Vzpomeňme třeba na zlatou horečku na Klondiku. Za zlatem se koncem 19. století vydalo přes 100 000 ziskuchtivých zlatokopů. V nepřívětivé pustině jich však zbohatlo jen mizivé procento. Zlatých horeček bylo samozřejmě mnohem více a v posledních letech se množí nálezy zlatých valounů zejména na území Austrálie.

Zlatý standard

Zlatý valoun

Zlato zastávalo také významnou roli v mezinárodním měnovém systému. V 70. letech 19. století využívala většina průmyslových zemí tzv. zlatý standard. Jednalo se o způsob vyjádření hodnoty měny v měnovém systému, kdy bylo zlato měřítkem této hodnoty. Země, vyznávající zlatý standard, tak mohly volně razit zlaté mince, emitované bankovky směňovat za zlato a žlutý kov vyvážet i dovážet. Zlatý standard byl využíván až do vypuknutí první světové války. Zlaté mince byly následně staženy z oběhu a směnitelnost bankovek za zlato byla zastavena. Válečné operace byly financovány nekrytými papírovými bankovkami. Tento proces vedl k inflaci a hospodářské krizi, která po válce přetrvávala. Některé země se snažily zlatý standard obnovit, ale ani jedna strategie nebyla úspěšná.
 

Bylo zlato jedním z důvodů, proč Adolf Hitler zahájil II. světovou válku?

Byla II. světová válka rozpoutána kvůli zlatu?

Historické zdroje uvádějí, že touha po zlatu byla jedním z předních důvodů, proč Adolf Hitler zahájil II. světovou válku. Führer bezmyšlenkovitě utrácel za výrobu zbraní a stavbu dopravních tepen. Zlato v německých bankách bylo brzy vyčerpáno a Hitler se neostýchal podmanit si bohatství zemí, které mu nenáleželo. Nejprve zabavil zlaté zásoby z Rakouska a Československa. Zpráva o rozkradení se rychle šířila dál do Evropy. Británie a Francie se rozhodly reagovat a své zlaté rezervy ukrýt v Kanadě. Do „bezpečí“ vyplulo více než 750 lodí. Nacisti však plán nepřítele brzy prohlédli a vypravené lodě naložené zlatem začali potápět. Na dně Atlantického oceánu tak údajně leží zlato v hodnotě přesahující 300 miliard liber.
 

Bezpečný přístav v době krize

Ač je vývoj cen zlata ovlivněn mnohými vlivy, historická fakta hovoří jasně - zlato je z hlediska dlouhodobé investice bezpečným útočištěm v nejistých dobách. Nastane-li recese a ekonomický růst zpomaluje, klesají zisky společností a tím i úrokové sazby. Tlak na ceny akcií graduje a přesně v tomto okamžiku se stává zlato zajímavou alternativou. Jenže! S poptávkou roste pochopitelně i cena. Dnes, v době koronakrize je to s cenou zlata jako na houpačce. Situace je pro všechny zcela nová. Velcí investoři panikaří a svá aktiva přesouvají. Právě taková „zemětřesení“ se projevují na vývoji ceny zlata a je velice komplikované odhadnout správnou chvíli pro nákup drahého kovu. Zajímavou alternativou se pak stávají zlaté (ale i stříbrné) mince nebo medaile, které mají kromě hodnoty drahého kovu i další pozitiva, např. sběratelskou hodnotu. Velice zajímavou příležitostí může být pro sběratele nákup tzv. Fairmined zlata. Jedná se o férově vyraženou zlatou surovinu, kde hraje kromě čistoty kovu a sběratelské hodnoty, významnou roli také sociální a morální rozměr.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.